Odkurzono Kaplicę Sykstyńską

Po czterech latach „odkurzono” ponownie cenne malowidła w Kaplicy Sykstyńskiej. To w niej zbierają się kardynałowie na konklawe, by wybrać nowego papieża.

„Nasi konserwatorzy usunęli trudną do wyobrażenia ilość kurzu i innych naleciałości, jakie zgromadziły się w tym czasie w Sykstynie, odwiedzanej każdego dnia przez średnio dwadzieścia tysięcy osób” - informuje na łamach „L'Osservatore Romano” dyrektor Muzeów Watykańskich, prof. Antonio Paolucci.

Znany włoski historyk sztuki z dumą podkreśla, że prace zakończono wcześniej niż się spodziewano. Prowadzono zaś je wyłącznie w nocy, gdy muzeum jest zamknięte. Oznacza to, że co wieczór montowano rusztowania, które trzeba było rozmontować następnego dnia rano.

Namalowane przez włoskich mistrzów w XV i XVI w. freski ze scenami biblijnymi, które pokrywają ściany i sufit Kaplicy Sykstyńskiej, poddano gruntownej renowacji w latach 1985-1994. Zaś przed czteram laty oczyszczono. Podobnie uczyniono teraz.

Paolucci zwraca uwagę na uchronienie Kaplicy przed nowymi zanieczyszczeniami, jakie są nieuchronne przy tak wielkiej liczbie zwiedzających. „Jeśli chcemy zachować Sykstynę w stanie będącym do przyjęcia dla następnych pokoleń, musimy sprostać temu wyzwaniu...” - uważa.

Powołując się na słowa wielkiego konserwatora zabytków - Giovanniego Urbani - profesor przypomina, że „ludziom naszych czasów nie dane zostało tworzenie dzieł, które można by porównać z dziełami przeszłości”, bo „nie ma i nie będzie za naszych dni nowych Michałów Aniołów czy nowych Rafaelów”.

„W celu zachowania tego dziedzictwa możemy jednak wykorzystać pokłady kreatywności i inteligencji nie ustępujące tym, jakie ci wielcy artyści włożyli w tworzenie sztuki. Możliwości, jakie daje nam nauka i technika, są dziś wirtualnie nieskończone” - kończy dyrektor Muzeów Watykańskich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Środa
  rano
  12°C Środa
  dzień
  13°C Środa
  wieczór
  11°C Czwartek
  noc
  wiecej »