Tydzień na rzecz Pokoju obchodzi od 5 do 12 września Kościół Kolumbii. Tym razem poświęcono go rehabilitacji ofiar konfliktów zbrojnych. Jest to szczególnie aktualne w kraju, w którym wciąż jeszcze działają lewaccy partyzanci.
Kościół podkreśla konieczność odzyskania godności ofiar. Wysiłek ten należy podejmować w prawdzie i sprawiedliwości, by osiągnąć rzeczywiste pojednanie i pokój. Inicjatywy Tygodnia na rzecz Pokoju podejmowane są zarówno w stołecznej Bogocie, jak i na prowincji. Duże znaczenie mają zwłaszcza na pograniczu Kolumbii z Wenezuelą, gdzie partyzanci są szczególnie czynni.
Głos Kościoła przeciwko przemocy podnosi się też z Meksyku, gdzie niedawno odkryto ciała 72 ofiar zbiorowego mordu latynoamerykańskich migrantów w Tamaulipas. Odrażającą zbrodnię przypomniał arcybiskup meksykańskiej stolicy podczas obchodzonego tam 5 września Dnia Migranta. Podczas Mszy w stołecznej katedrze kard. Norberto Rivera zaapelował o podjęcie koniecznych środków, by takie fakty już nigdy więcej się nie powtórzyły.
Krajem szczególnie dotkniętym plagą przemocy jest Salwador, gdzie dochodzi rocznie do ponad 75 zabójstw na każde 100 tys. mieszkańców. Ostatnio tamtejszą opinią publiczną wstrząsnęło porwanie i zamordowanie 1 września sześcioletniej dziewczynki. Mówiąc o tym 5 września w niedzielnej homilii arcybiskup stolicy tego środkowoamerykańskiego kraju José Luis Escobar przypomniał, że ta barbarzyńska zbrodnia jest jedną z wielu. Zaapelował o zaufanie do sił bezpieczeństwa zmagających się ze zorganizowaną przestępczością. Wskazał jednak, że policja, wojsko i więziennictwo muszą się oczyścić z niewłaściwych elementów, jakie znalazły się w ich szeregach.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.