Już kilkanaście tysięcy lat temu ludzie uroczyście świętowali - dowodzą wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych na terenie Izraela. Artykuł na ten temat ukazał się na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Ludzie świętują różne okazje - wydarzenia religijne, narodziny, małżeństwo, śmierć czy ważne rocznice. Antropolodzy zgodnie podkreślają, że świętowanie jest wyjątkową cechą wszystkich ludzkich społeczności.
Najnowsze badania archeologiczne, przeprowadzone na terenie dzisiejszego Izraela, wskazują, że ludzie obchodzili święta już około 12 tys. lat temu. Profesor antropologii z University of Connecticut, Natali Munro, wraz z zespołem badawczym, odnalazła świadectwa obchodzenia świąt, badając pochówki w jaskini Hilazon Tachit niedaleko miasta Karmiel.
Badacze odnaleźli pozostałości dużej liczby zabitych żółwi i bydła. Dowodzi to, ich zdaniem, że członkowie ludu Natufian, który zamieszkiwał ten rejon, gromadzili się w tym miejscu z powodu "specjalnych obrzędów, mających w zamierzeniu przywoływać wspomnienie o zmarłym".
Jak podkreśla Munro, jest to najstarsze dobrze udokumentowane świadectwo świętowania.
Około 14,5-11,5 tys. lat temu lud Natufian zamieszkiwał okolice dzisiejszego Karmiel. Zdaniem Munro, ślady obchodzenia świąt przed 12 tys. lat mogą oznaczać ważną zmianę kulturową, która się wówczas dokonała. Lud Natufian był jednym z pierwszych, który osiedlił się na stałe, tworząc tym samym stabilną społeczność. To z kolei wiązało się z rozwojem ekonomicznym i społecznym.
Wcześniej populacje ludzkie były bardziej mobilne, podzielone na odrębne mniejsze grupy zbierackie, samodzielnie poszukujące pożywienia.
Jak spekuluje Munro, świętowanie mogło odegrać rolę integrującą i rozładowującą napięcia w obrębie tworzącej się społeczności osiadłej, która rezygnowała powoli ze zbieractwa na rzecz rolnictwa. "Świętowanie, a zwłaszcza w kontekście pogrzebowym, działało integrująco, nadając sens wspólnocie" - wyjaśnia.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.