Prawa człowieka obowiązują bezwzględnie

Do mijającego w tym roku 60-lecia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka nawiązał Papież, spotykając po audiencji ogólnej członków Biura Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z jego nowym przewodniczącym, tureckim politykiem Mevlütem Çavuşoğlu

Do zgromadzenia należą parlamentarzyści z 47 państw członkowskich Rady Europy. Ma więc zasięg szerszy, niż Unia Europejska. Benedykt XVI przypomniał, że zajmuje się ono szczególnie ludźmi, którzy znajdują w trudnych sytuacjach lub naruszana jest ich godność. Wyraził mu uznanie dla wysiłków podejmowanych w obronie wolności religijnej, by przeciwstawić się przemocy i nietolerancji wobec wierzących w Europie i na świecie. Podkreślił powszechność, nienaruszalność i nierozdzielność praw człowieka.

„Przy różnych okazjach zwracałem uwagę na niebezpieczeństwa związane z relatywizmem w dziedzinie wartości, praw i obowiązków – powiedział Papież. – Gdyby nie miały one racjonalnego fundamentu, wspólnego wszystkim ludom, i opierały się wyłącznie na poszczególnych kulturach, decyzjach ustawodawczych czy decyzjach sądowych, to jakże mogłyby stanowić trwałą podstawę dla takich ponadnarodowych instytucji, jak Rada Europy, i dla waszych zadań pełnionych w tej prestiżowej instytucji? Jak by można prowadzić owocny dialog między kulturami bez wspólnych wartości, praw i stałych, powszechnych zasad, tak samo rozumianych przez wszystkie państwa członkowskie Rady Europy? Te wartości, prawa i obowiązki mają korzenie w naturalnej godności każdej osoby, która jest dostępna ludzkiemu rozumowi. Wiara chrześcijańska nie stanowi przeszkody, ale sprzyja temu dążeniu i zachęca do szukania nadprzyrodzonej podstawy dla tej godności. Jestem przekonany, że te zasady wiernie zachowywane, zwłaszcza gdy chodzi o życie ludzkie od poczęcia do naturalnej śmierci, małżeństwo oparte na wyłącznym nierozerwalnym związku między jednym mężczyzną a jedną kobietą oraz wolność religii i edukacji to konieczne warunki, jeśli mamy właściwie odpowiedzieć na decydujące, pilne wyzwania, jakie historia stawia przed każdym z was”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »