O tym, jak w tym roku przeprowadzić błogosławieństwo pokarmów i na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę mówi ks. Tomasz Gwizdek, doktorant liturgiki KUL.
Zwraca szczególną uwagę na to, że wcale nie musi się ono odbyć w kościele, a wręcz przeciwnie - w tym roku zalecane jest przez biskupów w całej Polsce, by zrobić to w domu.
- Trzeba trochę „odczarować” obrzęd błogosławieństwa pokarmów. Musimy sobie uświadomić, że nie jest on sakramentem, ale pewną formą pobożności. Celebracja sakramentów w odróżnieniu od sakramentaliów, do których należy ten obrzęd, wiąże się z wypowiadanymi słowami i wykonywanymi czynnościami. To one determinują jego skutek. W przypadku natomiast form pobożności, błogosławieństw, w tym także pokarmów, zależą od modlitwy Kościoła. Nie tylko kapłana kropiącego pokarmy, ale od wewnętrznego nastawienia biorącego udział w tym działaniu - wyjaśnia ks. Tomasz Gwizdek.
Dodaje, że dotychczas wielu ludzi przychodziło do kościoła i domagało się, by choć kropelka wody spłynęła na ich pokarm. Często nie zdawali sobie jednak sprawy z tego, że to nie woda jest najważniejsza, ale ich modlitwa, wewnętrzne nastawienie. Mówi o tym Katechizm Kościoła katolickiego:
KKK 1667 "Święta Matka Kościół ustanowił sakramentalia. Są to znaki święte, które z pewnym podobieństwem do sakramentów oznaczają skutki, przede wszystkim duchowe, a osiągają je przez modlitwę Kościoła. Przygotowują one ludzi do przyjęcia głównego skutku sakramentów i uświęcają różne okoliczności życia" (Sobór Watykański II, konst. Sacrosanctum Concilium, 60; por. KPK, kan. 1166; KKKW, kan. 867).
- W tym roku nie mamy możliwości dokonania tego błogosławieństwa w kościele, więc Kościół proponuje nam, byśmy na nowo odkryli drugą formę obrzędu błogosławieństwa, polegającą na modlitwie przed uroczystym posiłkiem wielkanocnym w niedzielny poranek. Propozycja, by poprowadził ją najstarszy (najważniejszy) członek wspólnoty (rodziny) może tylko nam przypomnieć staropolski zwyczaj błogosławieństwa udzielanego w rodzinach przez rodziców, wspólnej modlitwy przed i po posiłku, ale i dziękczynienia Panu Bogu za to, co mamy - dodaje liturgista z diecezji świdnickiej.
Podkreśla, że choć wielu znajomych prosi go, by poświęcił im pokarmy, odmawia, bo chce zachować jedność z całym Kościołem, który w związku z epidemią zrezygnował w tym roku z tego obrzędu.
Dla wszystkich naszych czytelników zamieszczamy OBRZĘD BŁOGOSŁAWIEŃSTWA POKARMU PRZED NIEDZIELNYM PORANNYM POSIŁKIEM:
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:
Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają:
Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.
1 Tes 5,16-18:
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Mt 6,31 ab.32b-33:
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
Po odczytaniu tekstu ojciec rodziny mówi:
Módlmy się.
Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
***
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:
Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Módlmy się:
Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.