O miłosierdziu, które jest jedyną odpowiedzią chrześcijan na zawieruchy życia i dziejów mówił Papież w rozważaniu przed modlitwą „Regina Caeli”. Złożył także życzenia chrześcijanom Kościołów Wschodnich, którzy dziś obchodzą Wielkanoc.
Franciszek wezwał także do sprawiedliwego dzielenia się między narodami i instytucjami, aby wspólnie stawić czoła obecnemu kryzysowi.
Papież: Serce Jezusa otwarte dla potrzebujących przebaczenia i pocieszenia
„Odpowiedzią chrześcijan w zawieruchach życia i dziejów może być jedynie miłosierdzie: miłość współczująca między nami i względem wszystkich, zwłaszcza wobec tych, którzy cierpią, którym najtrudniej, którzy są opuszczeni... nie świętoszkowatość, nie opiekuńczość, ale współ-czucie, które wypływa z serca – podkreślił Ojciec Święty. - A miłosierdzie Boże pochodzi z Serca Zmartwychwstałego Chrystusa. Wypływa z zawsze otwartej rany Jego serca, otwartego dla nas, zawsze potrzebujących przebaczenia i pocieszenia. Niech miłosierdzie chrześcijańskie inspiruje również sprawiedliwe dzielenie się między narodami i ich instytucjami, aby solidarnie stawić czoła obecnemu kryzysowi.“
W życzeniach skierowanych do chrześcijan Kościołów Wschodnich Papież wskazał na nadzieję, która rodzi się, gdy zmartwychwstajemy razem z Jezusem, a której tak bardzo potrzebuje obecny świat. Wyraził także radość z faktu, że wspólnoty katolickie na Wschodzie obchodzą Wielkanoc razem z prawosławnymi. „Niech to braterstwo będzie pocieszeniem tam, gdzie chrześcijanie stanowią niewielką mniejszość” – podkreślił Franciszek.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.
19 listopada wieczorem, biskupi rozpoczną swoje doroczne rekolekcje.
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.