Kolejna korekta prognozy przebiegu pandemii na niekorzyść Polski

W ciągu jednego dnia nieznacznie, ale jednak pogorszyły się prognozy przebiegu pandemii koronawirusa w Polsce, opracowane przez Uniwersytet Waszyngtoński.

Według poprzedniej prognozy, pierwszy dniem w Polsce bez zgonu na COVID-19 miał być 21 maja (najdalej 26 maja), zaś 29 maja (a w każdym razie nie dalej niż 4 czerwca) ostatni polski pacjent miał przestać wymagać wspomagania przy pomocy respiratora. W nowej analizie daty te są przesunięte na nieco później, odpowiednio: 22 maja (nie dalej niż 28 maja) i 31 maja (nie dalej niż 5 czerwca). W każdym razie szczyt zachorowań miał minąć w naszym kraju pół miesiąca temu.

To już kolejna prognoza waszyngtońskiego ośrodka dla Polski. Śledząc je, można było w pewnym momencie zauważyć radykalną zmianę na korzyść naszego kraju, a następnie drobne korekty na jego niekorzyść. Podobne analizy Amerykanie sporządzają także dla innych państw. Czytając je, trzeba pamiętać, że są one obciążone prawdopodobieństwem błędu.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • CSOG
  23.04.2020 10:33
  Post Scriptum.
  A w ogóle dlaczego większość komentujących postrzega artykuł o rokowaniach co do rozwoju pandemii w pryzmacie zbliżającej się daty wyborów, a nie dla przykładu w kontekście planowania wakacyjnych wojaży albo skutków ekonomiczno gospodarczych???
  Dobrze, że autor przynajmniej dodał notkę o obarczeniu tego typu wróżbiarstwa „błędem” możliwe że większym niż statystyczny.
  Jedna z uczelni, wcale nie przypadkiem „amerykancka”, opracowała algorytm, napisała program do prognozowania. Czysta matematyka. Algorytm jak większość programów kalkulacyjnych opiera się o liczenie. Uwzględnia określone dane, nie uwzględniając zapewne więcej niewiadomych niż uwzględnia wiadomych danych. Tak otrzymujemy bardzo, bardzo szacunkowe dane.
  Aż dziw, że uważający się za poważnego redaktora człowiek już kolejny raz odwołuje się do tej sprawy. Czyżby aż tak bardzo zależało na wspieraniu tendencji przeprowadzenia wyborów? Tu miałbym prośbę do pana redaktora publikującego codzienne prognozy programu opracowanego na pewnej amerykanckiej uczelni. Poproszę o prognozę dla drugiej fali pandemii. Poproszę o jakiekolwiek uzasadnienie dlaczego publikuje wyniki właśnie tego programu; jaka jest dokładność i precyzja w wynikach tego kalkulatora dla innych krajów? Poprosiłbym również o komentarz, co według redakcji GN miałyby oznaczać dla przeciętnego czytelnika wyniki obliczeń tego kalkulatora. Czy publikowanie wyników działającego zapewne on-line (przy zapewnieniu ciągłości dopływu danych) kalkulatora ma przynieść efekt podobny do publikowania sondaży przedwyborczych, których w tym roku jakoś jakby mniej?
  Jak pokazuje pandemia, rzetelne i bezstronne dziennikarstwo to niezmiernie trudna sztuka.
 • BabaJaga1
  23.04.2020 15:29
  niepotrzebnie o wybory sie spieracie.Mozecie bezpiecznie skrzynek najlepiej nie otwierac albo w rekawiczkach poczte wrzucic do pieca aby domownikow nie narazac na zarazenie.I tak te pseudowybory nie zostana uznane bo zwyczajnie nie moga byc uznane a Polska narobi sobie tylko klopotow i stanie za granica EU.Bedzie mogla spokojnie zawrzec unie z Bialorusia.
 • CSOG
  23.04.2020 16:34
  Dyrektor WIM Grzegorz Gielerak w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl: Zdaniem profesora, mamy szansę - jako populacja - uzyskać oporność na wirusa i tą drogą doprowadzić do wygaszenia epidemii. "I to jest odpowiedź na pytanie, czy za wszelką cenę powinniśmy się izolować i biernie czekać na mityczną szczepionkę, która - jak niektórzy twierdzą - jest dla nas jedynym ratunkiem. Ja jestem zdania, że nie" - stwierdził Gielerak.
  - polecam całość materiału. Chociaż prezentuje subiektywną opinię to jednak nie da się ukryć specjalisty w swojej dziedzinie.
 • CSOG
  24.04.2020 14:43
  "Biada tym, którzy myślą, że batalia została wygrana"
  Powiedział w piątek włoski minister zdrowia Roberto Speranza.
  "Mamy przed sobą groźnego wroga, dodał"
  Według władz sytuacja się poprawia (PAP)
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
12°C Niedziela
noc
10°C Niedziela
rano
wiecej »