O ożywieniu Kościoła domowego oraz o potrzebie dzielenia się Bożym słowem mówił metropolita katowicki podczas Mszy w katedrze Chrystusa Króla. Do udziału w liturgii zostali zaproszeni małżonkowie i rodziny należące do Domowego Kościoła Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Katowickiej.
W homilii metropolita katowicki z uznaniem mówił o wspólnotach rodzinnych, które – w związku z pandemią – z wielkim zaangażowaniem troszczą się o „pobożny udział w transmitowanej liturgii, aby była czasem spotkania przez Chrystusa i w Chrystusie z Bogiem”. – W duchowej przestrzeni Kościoła słuchacie Bożego słowa i jak uczniowie idący do Emaus, rozpoznajcie Pana przy łamaniu chleba – dodał.
Zwrócił uwagę, że w tak trudnym czasie nastąpiło „ponowne odkrycie wartości rodziny i rodzinnego świętowania”. – Jak podają źródła 81 proc. badanych zadeklarowało (67 proc. z głębokim przekonaniem), że to rodzina jest dla nich opoką w okresie epidemii – mówił metropolita katowicki.
– Wydaje się – stwierdził – że czas aktualnie przeżywany wzmacnia rodziny, które na nowo odkryły siebie: radość spotkania przy stole i radość wspólnego posiłku, skąd tylko krok do spotkania przy stole eucharystycznym, do doświadczenia Emaus. Jednocześnie podkreślił, że z jednej strony wzrosła świadomość społecznych funkcji i roli rodziny, a z drugiej – w wymiarze religijnym – „nastąpiło ożywienie tego, co nazywamy Kościołem domowym w szerokim tego słowa rozumieniu”.
– Mieszkania, domy (…) stały się miejscem indywidualnej i wspólnotowej modlitwy w niespotykanym zakresie – mówił metropolita katowicki. Ta soborowa, eklezjalna wizja rodziny realizuje się już poprzez małżonków, którzy „zaprosili samego Jezusa w dniu zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego”. – Teraz On, Zmartwychwstały, „przychodzi mimo drzwi zamkniętych z darem i pozdrowieniem pokoju”. – Przypominają się pierwsze wieki Kościoła – wspólnoty chrześcijańskiej działające w ukryciu, gdy ludzie Chrystusa gromadzili się w domach na łamaniu chleba – spuentował abp Skworc.
W homilii zwrócił się do rodzin Domowego Kościoła Ruchu Światło–Życie, które tradycyjnie w III Niedzielę Wielkanocną duchowo zmierzają do Emaus. – Jestem pewien, że nasze spotkanie z Nim umocni naszą wiarę i świadectwo, by również dzięki wam mnożyły się w naszych parafiach kręgi Domowego Kościoła i ogarniały wszystkie rodziny – stwierdził.
Ciąg dalszy na następnej stronie, a poniżej galeria ze zdjęciami:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.