Drugi rok „działalności” rozpoczął stały konfesjonał w centrum Sosnowca. Można w nim skorzystać z sakramentu pokuty niemal cały dzień. Od najbliższego tygodnia będzie się można wyspowiadać w niektóre dni także w języku angielskim, włoskim i francuskim.
Stały konfesjonał w centrum Sosnowca, obok dworca PKP, gdzie krzyżują się także linie tramwajowe i autobusowe, był przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. – Księża w nim dyżurujący mają coraz mniej czasu wolnego – przyznaje ks. Paweł Nowak, który odpowiada za funkcjonowanie tego miejsca. - W drugim roku funkcjonowania księża będą dyżurować w dni powszednie od godz. 8.30 do 12.30 oraz od 15.00 do 18.00. W soboty dyżur trwa od 8.30 do 12.00 i od 17.00 do 18.00 – wylicza ks. Nowak. Sosnowiecki biskup, inicjator powołania do życia stałego konfesjonału podkreśla, że jest coraz większa potrzeba takiej posługi. – Ponieważ niektórzy ze spowiedników znają dobrze języki obce, teraz będzie się można wyspowiadać w środy między 15.00 a 16.30 na zmianę w języku angielskim lub włoskim, a w jeden z piątków w miesiącu po francusku – wyjaśnia bp Grzegorz Kaszak. Dodaje, że tutaj nikt się nie musi śpieszyć, nie przeszkadza też śpiew czy modlitwy odmawiane przez celebransów czy wiernych. Dokładne godziny i dyżury poszczególnych spowiedników można znaleźć co tydzień na stronie internetowej diecezji (www.diecezja.sosnowiec.pl) i w gablotce przed świątynią, która przez mieszkańców Sosnowcu jest nazywana „kościołkiem kolejowym”.
W ubiegłym roku szkolnym w sosnowieckim stałym konfesjonale spowiadało 64 księży. Coraz częściej penitentami są mieszkańcy ościennych miejscowości. – Do tej pory często słyszałem, że znajomi jeździli do spowiedzi np. do Katowic, teraz coraz częściej to nasi sąsiedzi korzystają z tej posługi w Sosnowcu – opowiada ks. Paweł Nowak. Od niedawna w świątyni znajduje się duży, wygodny, tzw. szafowy konfesjonał, gdzie zarówno penitenci, jak i spowiednicy mają możliwość zachowania większej dyskrecji. Przez cały dzień w kościele trwa też adoracja Najśw. Sakramentu. Nową formą pomocą dla penitentów tego potrzebujących będzie także telefon zaufania udostępniony przez Diecezjalne Centrum Służby Rodzinie i Życiu. Informacji będą udzielać potrzebującym spowiednicy.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.