Prezydent Filipin Benigno Aquino poinformował w poniedziałek, że burmistrz Manili, były szef policji i dziennikarze znajdują się wśród kilkunastu osób, które mogą być oskarżone o śmierć zakładników w trakcie szturmu policji na porwany autokar w sierpniu.
W czasie odbijania zakładników 23 sierpnia w parku w centrum Manili śmierć poniosło ośmiu turystów z Hongkongu, a siedmiu zostało rannych.
Prezydent w wystąpieniu telewizyjnym powiedział, że zdecyduje wkrótce, czy postawić w stan oskarżenia kilkanaście osób, w tym swego bliskiego współpracownika, podsekretarza w MSW Rico Puno. W tym kontekście wymienił także burmistrza Manili Alfreda Limę, wiceburmistrza Iskho Morenę, komendanta policji Jesusa Verzosę, który odszedł na emeryturę, i odwołanego szefa stołecznej policji.
Zarzuty, zarówno kryminalne, jak i administracyjne, są częścią rządowego raportu sporządzonego przez specjalną komisję w sprawie uprowadzenia autokaru przez byłego policjanta Rolanda Mendozę, który domagał się przywrócenia do służby. Dramat zakładników trwał ponad 10 godzin. Filipińska policja podczas nieudolnego szturmu zastrzeliła porywacza.
Policja przyznała, że w trakcie akcji doszło do wielu błędów, m.in. jeśli chodzi o kontrolowanie tłumu na miejscu tragedii oraz radzenie sobie z mediami. Wiele kanałów telewizyjnych transmitowało na żywo akcję policyjną.
Prezydent Aquino, syn zmarłej w sierpniu 2009 roku byłej prezydent Filipin Corazon Aquino, który zmaga się z pierwszym kryzysem podczas swojej niespełna dwumiesięcznej prezydentury, tymczasowo przejął po tym wydarzeniu od MSW nadzór nad policją.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.