Reklama

Preferencje podatkowe dla szpitali

Sejm znowelizował w piątek ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, która przewiduje preferencje podatkowe dla budynków przeznaczonych do świadczenia usług zdrowotnych.

Reklama

Za uchwaleniem zmian głosowało 408 posłów, a 5 było przeciw.

Nowelizacja, przygotowana przez posłów Lewicy, umożliwia stosowanie preferencyjnej stawki podatku od nieruchomości od budynków przeznaczonych do świadczenia usług zdrowotnych. Podobną zmianę wprowadzono w 2002 r. Zapis okazał się jednak nieprecyzyjny, w efekcie sądy administracyjne i gminy znacznie zawęziły możliwość korzystania z preferencji.

Zgodnie z uchwaloną w piątek przez Sejm zmianą, stawka podatku od budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych, zajętego przez podmioty udzielające takich świadczeń, ma wynieść nie więcej niż 4,27 zł od jednego metra powierzchni użytkowej. Nowela ma wejść w życie 1 stycznia 2011 r.

Zdaniem wnioskodawców, nowe rozwiązanie zmniejszy znacznie koszty funkcjonowania szpitali, sanatoriów i placówek udzielających świadczeń medycznych. Podczas prac nad zmianami poparcie dla nich zadeklarowali posłowe PO. Ich zdaniem preferencyjna stawka będzie mieć zastosowanie do pomieszczeń, w których są realizowane świadczenia lecznicze i świadczenia towarzyszące, ale nie obejmie innych usług, typu spa, medycyny estetycznej czy kosmetologii.

Nowelizację poparł też klub PiS. Posłowie opozycji zwrócili jednak uwagę na sytuację finansową samorządów. Przeciwny nowelizacji był klub PSL. Obawia się uszczuplenia dochodów gmin i nadużyć związanych z możliwością ewentualnego zastosowania preferencyjnej stawki do działalności komercyjnej.

Zdaniem resortu finansów, nowe przepisy są precyzyjne, a gminy uzdrowiskowe otrzymują rekompensaty w postaci możliwości wprowadzenia tzw. opłaty uzdrowiskowej. Z jej tytułu samorządy uzyskują ok. 40 mln zł rocznie.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji posłowie Lewicy napisali, że w 2002 r. obniżono stawki podatku od nieruchomości dla budynków zajmowanych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług medycznych. Sądy administracyjne uważają jednak, że dla zastosowania preferencyjnej stawki podatku musi zachodzić bezpośredni związek między przeznaczeniem budynku, a udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

W efekcie tylko 12 proc. powierzchni sanatoriów korzysta z niższego opodatkowania. "Pełną stawką opodatkowane są pomieszczenia bazy noclegowej pacjentów, stołówki, kuchnie, recepcje. Ponadto niektóre samorządy korygują podatek pięć lat wstecz, powodując dodatkowe trudności dla tych placówek służby zdrowia" - napisano.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama