Około 50 rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej chce udać się 10 października na pielgrzymkę do Smoleńska. Na początku przyszłego tygodnia będzie znana pełna lista. Rodzinom ma towarzyszyć małżonka prezydenta Anna Komorowska.
Żona tragicznie zmarłego w katastrofie wiceszefa MON Stanisława Komorowskiego - Ewa Komorowska - powiedziała w piątek PAP, że do chwili obecnej około 150 bliskich osób, które zginęły w katastrofie, zdecydowało się na udział w pielgrzymce do Smoleńska.
Jak dodała, wprawdzie termin zgłoszeń mija w sobotę wieczorem, ale trzeba założyć, że jeszcze i w poniedziałek mogą dzwonić osoby zainteresowane pielgrzymką. "Odkąd zaczęliśmy przyjmować zgłoszenia, telefony dzwonią cały czas" - podkreśliła.
Jak poinformowała, kilka lub kilkanaście osób wyraziło chęć wyjazdu do Smoleńska, ale pociągiem.
Komorowska powiedziała, że 9 października w przededniu wyjazdu odbędzie się spotkanie rodzin z psychologami, które ma przygotować bliskich do pielgrzymki na miejsce katastrofy.
Według wstępnych planów rodziny mają udać się na miejsce dwoma samolotami: jeden - samolot wojskowy CASA - ma wylądować na lotnisku w Smoleńsku, a drugi - cywilny Boeing - na lotnisku w Witebsku na Białorusi.
W związku z przygotowaniami do pielgrzymki na stronie prezydenta uruchomiono specjalny serwis www.pielgrzymkasmolenska.pl, gdzie rodziny ofiar katastrofy mogą znaleźć przydatne dla nich informacje.
Ze strony można pobrać m.in. wnioski wizowe: rosyjską i białoruską oraz uzyskać informacje, co jest niezbędne do otrzymania wizy. Osobom, które będą lądowały w Smoleńsku, będzie potrzebna wiza rosyjska, zaś tym, które polecą do Witebska, także wiza tranzytowa białoruska.
Kancelaria Prezydenta oferuje także pomoc w przyśpieszeniu procedur związanych z wyrabianiem paszportu osobom z rodzin, które go nie posiadają.
9 września bliscy 28 ofiar katastrofy zwrócili się w liście otwartym do prezydentowej o udział w pielgrzymce oraz pomoc w jej zorganizowaniu. Pierwsza dama zadeklarowała, że weźmie udział w tej pielgrzymce. Także prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że "całym sercem i całą duszą" popiera inicjatywę wyjazdu rodzin ofiar katastrofy z 10 kwietnia z pielgrzymką do Smoleńska.
Inicjatorzy chcieliby, aby w tej podróży uczestniczyły rodziny wszystkich ofiar.
Wśród sygnatariuszy listu do prezydentowej są bliscy: gen. Franciszka Gągora, gen. Andrzeja Błasika, płk rez. Zbigniewa Dębskiego, gen. dyw. Kazimierza Gilarskiego, adm. Andrzeja Karwety, Stanisława Jerzego Komorowskiego, Barbary Maciejczyk, Justyny Moniuszko, gen. dyw. Stanisława Nałęcz-Komornickiego, księdza gen. brygady Adama Pilcha, gen. broni Włodzimierza Potasińskiego, mjr Arkadiusza Protasiuka, Andrzeja Przewoźnika, Bronisławy Orawiec-Loeffler, Andrzeja Kremera, Mariusza Kazany, Jolanty Szymanek-Deresz, Izabeli Jarugi-Nowackiej, Arkadiusza Rybickiego, Stanisława Mikkego, Pawła Janeczka, Jacka Surówki, Leszka Solskiego, Tadeusza Lutoborskiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Dariusza Jankowskiego, Katarzyny Piskorskiej i Janusza Krupskiego.
Według wcześniejszych doniesień w nalocie na szkołę zginęło co najmniej siedem osób.
"Władimir Putin nigdy nie zgodziłby się na misję prowadzoną wyłącznie przez UE lub nawet NATO"
W wyniku tej operacji na terenie obiektu wybuchł "ogromny pożar".
Przed sklepami Lidl protest przeciw planowanej budowie centrum dystrybucji w Gietrzwałdzie
Jutro ingres abp. Adriana Galbasa do archikatedry warszawskiej.