Tysiące ludzi we włoskich miastach wzięły udział w Europejskiej Nocy Naukowców, zorganizowanej w krajach Unii z inicjatywy Komisji Europejskiej. Na placach urządzono laboratoria pod gołym niebem, wystawy i pokazy.
W Rzymie około 20 tysięcy osób przybyło na imprezę dla miłośników astronomii, na którą zaprosił włoski Komitet Badań Naukowych i miejscowe Planetarium. Mimo bardzo późnej pory stawiły się całe rodziny z dziećmi. Ludzie ustawili się w długich kolejkach, by uczestniczyć w atrakcyjnych prezentacjach z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć techniki i słuchać o podróżach w czasie.
Astrofizyka i fizyka królowały w miasteczku Frascati niedaleko Wiecznego Miasta, kolebce nauk ścisłych. Dla uczestników imprez Nocy Naukowców przygotowano tam niecodzienną atrakcję: telemost z ośrodkiem badań CERN w Genewie.
Fanom nauki zaprezentowała się także Europejska Agencja Kosmiczna. Dzięki technologii 3D można było "wejść" do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dzieci bawiły się w budowę rakiet, poznawały warunki stanu nieważkości.
Ale radosne, interaktywne imprezy Nocy Naukowców, których celem miało być przede wszystkim nakłonienie najmłodszych pokoleń, by zaprzyjaźniły się z nauką, miały we Włoszech także inną wymowę. Pracownicy świata nauki wykorzystali je również, by dać wyraz swemu niezadowoleniu z powodu niskich nakładów na badania i trudności, na jakie napotykają z powodu chronicznego niedofinansowania.
"Bez badań naukowych nie ma wzrostu"- przypomnieli naukowcy.
Franciszek włączył się w dyskusję nad forsowaną przez prezydenta Macrona legalizacją eutanazji.
To najpoważniejsze walki wewnątrz Syrii od 2020 r. Zginęło w nich już ponad 250 osób.
W odpowiedzi władze w Seulu poderwały myśliwce i złożyły protest dyplomatyczny.
O spowodowanie uszkodzeń podejrzana jest załoga chińskiego statku Yi Peng 3.
Program stoi w sprzeczności z zasadami ochrony małoletnich obowiązującymi w mediach.
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.