Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę, że do końca tego roku zostanie przeprowadzona ofensywa legislacyjna Platformy Obywatelskiej. Poinformował, że od najbliższego posiedzenia Sejmu będzie urzędował w gabinecie na Wiejskiej.
Tusk pytany przez dziennikarzy po sobotniej Konwencji Krajowej PO, kiedy ruszy ofensywa legislacyjna Platformy powiedział, że w tej sprawie stale współpracuje z marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną, aby - jak zaznaczył - "projekty legislacyjne znalazły swój finał koniecznie do końca tego roku".
"Przed nami jest cała jesień; to będzie kilkadziesiąt ustaw, a jednocześnie pracujemy nad ustawą budżetową, więc to będzie poważny wysiłek" - powiedział premier.
Poinformował, że od najbliższego posiedzenia Sejmu (6-8 października) będzie urzędował do końca roku w gabinecie sejmowym, a nie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
"Codziennie będę w Sejmie, także będziecie mogli (dziennikarze-PAP) monitorować moje działania na rzecz pracy nad tym pakietem ustaw, bo to jest dla mnie naprawdę śmiertelnie poważne zadanie i do Gwiazdki zdążymy z większością projektów" - podkreślił premier.
W ramach jesiennej ofensywy legislacyjnej Platforma chce uchwalić ponad 40 ustaw. Przygotowywane projekty ustaw tworzą pięć pakietów: konsolidacji finansów publicznych, deregulacyjny, zdrowotny, społeczno-cywilizacyjny oraz powodziowy.
W pakiecie społecznym mają się znaleźć m.in. ustawy: żłobkowa i o opiece zastępczej, a także nowele ustaw: Prawo o szkolnictwie wyższym oraz o stopniach i tytule naukowym. Do pakietu społeczno-cywilizacyjnego wejdą też najprawdopodobniej ustawy powodziowe, w tym Prawo wodne.
W pakiecie finansowym znajdzie się m.in. reguła wydatkowa, zmiany dotyczące podatku VAT, a także ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych. Ta ostatnia przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w tych jednostkach, co najmniej o 10 proc. (w przeliczeniu na pełne etaty) w stosunku do 30 czerwca 2009 r. Redukcja ma objąć państwowe jednostki budżetowe, ZUS, KRUS, NFZ, fundusze celowe i agencje (m.in. Agencję Nieruchomości Rolnych, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Agencję Rynku Rolnego).
Najwięcej, bo kilkanaście ustaw, ma zawierać pakiet zdrowotny. PO chce wrócić do reformy służby zdrowia, którą zawetował prezydent Lech Kaczyński zakładającą m.in. procedurę fakultatywnego przekształcenia samodzielnego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę kapitałową. Rząd planuje też zlikwidowanie stażu podyplomowego, co spowoduje wcześniejsze wejście lekarzy w życie zawodowe oraz zniesienie podziału na specjalizacje podstawowe i szczegółowe.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.