W Orisie ciągle prześladują katolików

W ponad 10 wsiach indyjskiego stanu Orisa zanotowano przypadki przymusowych konwersji katolików na hinduizm.

Abp Raphael Cheenath, ordynariusz archidiecezji Katak–Bhubaneśwar, spotkał się z premierem rządu stanowego, by przedstawić mu najbardziej niepokojące kwestie dotyczące traktowania ofiar antychrześcijańskich pogromów w Orisie. Zdaniem katolickiego biskupa coraz częściej dochodzi tam do przymusowych konwersji katolików, pod groźbą utraty domów. Arcybiskup przekazał władzom listę 27 wsi, w których katolicy nie mogą wrócić do domów, skąd przemocą wygnały ich pogromy.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że skoro władze deklarują się jako przedstawiciele państwa świeckiego, to nie mogą przymykać oczu na ewidentne łamanie wolności religijnej katolików. W czasie spotkania poruszono też kwestię bezpieczeństwa powracających z wygnania uchodźców, czego zapewnienie należy do władz stanowych. Przedyskutowano również kwestię odbudowy spalonych domów. Według kościelnych szacunków w pogromach zdewastowano prawie 7 tys. budynków, choć rząd doliczył się tylko połowy tej liczby i tyle też zamierza odbudować. Rozmowy na temat listy nieruchomości do odbudowy mają być kontynuowane.

Okazuje się zatem, że dwa lata po pogromach w indyjskim stanie Orisa sytuacja tamtejszych chrześcijan nadal pozostawia wiele do życzenia. Wciąż są oni przedmiotem dyskryminacji. Nie mogą na przykład korzystać z publicznych studni czy lasów. Abp Raphael Cheenath już wcześniej przypominał, że niemal wszyscy sprawcy pogromów pozostają na wolności, choć ponoszą oni odpowiedzialność za śmierć co najmniej 93 osób. Świadków zajść zmusza się do milczenia. Zaniża się odszkodowania za ponad 350 spalonych kościołów i 6,5 tys. zniszczonych domów. W konsekwencji chrześcijanie nie mogą powrócić do normalnego życia. Indyjski arcybiskup przypomniał, że ponad 17 tys. poszkodowanych podczas hinduistycznych pogromów wciąż jeszcze nie ma własnego dachu nad głową.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
20°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
29°C Czwartek
noc
wiecej »