Przed tygodniem, gdy chrześcijanie rozpoczęli niedzielną modlitwę, tłum zaatakował zgromadzenie.
Chrześcijańscy liderzy w stanie Uttarakhand w północych Indiach zorganizowali strajk przeciw grupie 200 terrorystów, którzy zaatakowali i ranili wiernych w kościele w Roorkee, w dystrykcie Haridwar. „Żądamy surowych działań przeciwko sprawcom i ochrony policyjnej dla nas” – powiedziała Prio Sadhana Lanse, przewodnicząca Kościoła.
Przed tygodniem, gdy chrześcijanie z jednego z kościołów pentekostalnych rozpoczęli niedzielną modlitwę, tłum zaatakował zgromadzenie, wykrzykując hasła przeciw rzekomym próbom nawracania hinduistów. Napastnicy zostali zidentyfikowani jako członkowie trzech partii prohinduskich. Atak opisała liderka wspólnoty: mężczyźni uzbrojeni w żelazne pręty zniszczyli meble, instrumenty muzyczne i obrazy wewnątrz kościoła. Trzy kobiety doznały poważnych obrażeń i musiały zostać przewiezione do szpitala.
Policja podjęła działania, by sprawcom postawiono zarzuty, m.in. zamieszek, kradzieży, wtargnięcia na teren prywatny i dobrowolnego wyrządzenia krzywdy, ale jak dotąd nie dokonano żadnych aresztowań. Kościół został objęty ochroną.
Jak powiedział, Titoo Peter z sąsiadującego Kościoła Metodystycznego, chrześcijanie w Roorkee cieszą się dobrymi stosunkami z przedstawicielami innych wyznań i był to pierwszy przypadek ataku na ich zgromadzenie. „Takie przestępstwa zaburzają pokojowe i harmonijne współistnienie wielu wyznań w naszym regionie. Potępiamy ten czyn” – dodał.
Hinduscy nacjonaliści często oskarżają chrześcijan o prozelityzm. Liczba ataków na członków społeczności i ich miejsca kultu wzrasta w całym kraju, zwłaszcza w północnych Indiach. Stan Uttarakhand jest dziewiątym stanem, który uchwalił tzw. ustawę antykonwersyjną.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.