Doktor Kazimierz Szałata z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie otrzymał tegoroczną Nagrodę Akademii Francuskiej. Polaka wyróżniono za działalność formacyjną, naukową i charytatywną.
Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 25 września podczas Międzynarodowego Kongresu Raoula Follereau w Paray le Moniale. Jak głosi uzasadnienie, polski naukowiec otrzymał ją za „całokształt pracy formacyjnej, naukowej i charytatywnej, która w wielorakich inicjatywach dr. Szałaty przejawia się jako spójna, konsekwentna całość”.
Dr Szałata jest absolwentem Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Wykłada filozofię, etykę i bioetykę w Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Od lat związany jest z Międzynarodowym Centrum Formacji Chrześcijańskiej i Międzynarodowym Uniwersytetem Nauki Kościoła (AIESC).
Był uczestnikiem i organizatorem wielu konferencji naukowych i formacyjnych z filozofii, etyki i bioetyki. Od 1995 r. jest prezesem Fundacji Polskiej Raoula Follereau oraz fundatorem Union Internationale des Association Raoul Follereau, która koordynuje pracę ośrodków pracujących w ramach walki z trądem, analfabetyzmem i ubóstwem.
Ponadto jest założycielem i kierownikiem Konwersatorium Etyki „Medycyna na miarę Człowieka”. Zainicjował Misyjne Apostolstwo Niepełnosprawnych Dzieci, zorganizował wiele akcji na rzecz najbardziej potrzebujących zarówno w Polsce, jak i w krajach misyjnych.
Podczas uroczystości zaprezentowano również francuską edycję książki „La mission de la Peite Ania”, opowiadającej o niezwykłej historii Ani Szałaty – córki laureata.
Akademia Francuska (Académie Française) to najstarsze towarzystwo naukowe w Europie powołane w 1635 r. przez Kardynała Richelieu za czasów panowania Ludwika XIII. Akademia liczy zawsze 40 członków powołanych spośród najwybitniejszych przedstawicieli Kościoła, naukowców, artystów, lekarzy i literatów na dożywotnią kadencję. Po śmierci jednego z członków Akademia wybiera godnego następcę. Powołanie do Akademii jest najwyższym zaszczytem, jakiego można dostąpić we Francji.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.