Na zielonej wyspie nadal trwają surowe obostrzenia sanitarne.
Liturgia nie powróciła jeszcze do kościołów. Wierni uczestniczą w Eucharystii dzięki transmisjom w internecie. Co ciekawe w wypadku Irlandii jest to okazja do ponownego nawiązania duchowych więzów z irlandzką diasporą. W ten sposób nawet lokalne Msze w parafiach stają się wydarzeniem międzynarodowym, bo Irlandczycy żyjący dziś na przykład w Stanach Zjednoczonych uczestniczą w życiu wspólnoty, z której wywodzą się oni sami lub ich przodkowie.
Międzynarodowy charakter miała też sobotnia ogólnoirlandzka adoracja Najświętszego Sakramentu. Została ona zaplanowana dużo wcześniej w sanktuarium maryjnym w Knock jako przygotowanie irlandzkiego Kościoła do Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Budapeszcie. Ostatecznie z powodu pandemii Kongres został przełożony na przyszły rok, a adoracja odbyła się on line. Jak mówi organizator tego wydarzenia bp Kevin Doran, jest to dobra okazja, aby poznać duchowe dziedzictwo Węgier, gospodarza Kongresu Eucharystycznego.
Bp Doran: poznać świadectwo węgierskich chrześcijan
„Minęło już 8 lat od Kongresu Eucharystycznego w Irlandii. Teraz odkrywamy, że Węgry mają bardzo ciekawą historię zwłaszcza gdy chodzi o chrześcijańskie świadectwo. Świętym jest ich pierwszy król Stefan. Był to człowiek sprawiedliwy i wrażliwy na potrzeby ubogich – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Kevin Doran. – W czasach nam bliższych, ważne jest świadectwo wiary w XX w. Wielu było takich, którzy świadczyli o swej wierze aż do przelania krwi. Teraz Kościół na Węgrzech przeżywa czas odrodzenia. Chcemy więc wziąć udział w tym Kongresie w przyszłym roku, solidaryzując się z tamtejszym Kościołem, a zarazem zachowując wielką pokorę, aby lepiej poznać i zrozumieć wiarę Węgrów i ubogaceni tym świadectwem powrócić do domu.“
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.