Opiece Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała – patronów dnia – polecił Benedykt XVI pielgrzymów z Polski, którzy przybyli 29 września do Watykanu na audiencję ogólną. Katechezę papież poświęcił świętej Matyldzie von Hackeborn, średniowiecznej mistyczce z Niemiec i propagatorce kultu Serca Jezusa.
„Wszystkich tu obecnych polecam opiece Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, patronów dnia dzisiejszego, i z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!” – powiedział Benedykt XVI do Polaków w ich ojczystym języku.
W sposób szczególny pozdrowił przedstawicielki Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, które przybyły do Rzymu na kapitułę generalną. „Niech modlitwa i refleksja przyniesie obfite owoce duchowe” – życzył im Ojciec Święty.
Zwracając się do wiernych języka angielskiego, wśród których byli pielgrzymi z Nigerii, papież wyraził swą duchową bliskość z ofiarami powodzi, która nawiedził ten afrykański kraj. Natomiast pozdrawiając pielgrzymów języka francuskiego, zapewnił Haitańczyków o swej modlitwie zarówno w intencji ofiar styczniowego trzęsienia ziemi, jak i niedawnych klęsk żywiołowych.
W katechezie papież przywołał postać żyjącej w XIII stuleciu św. Matyldy von Hackeborn, mniszki cysterskiej z opactwa w Saksonii. Nazwał ją „bardzo zdolną formatorką i nauczycielką życia monastycznego, umiejętnie wprowadzającą współsiostry w tajniki modlitwy, liturgii i miłości Boga i bliźniego”.
„Jej życie jest i dla nas wezwaniem do zacieśniania więzów przyjaźni z Chrystusem, zwłaszcza przez codzienną modlitwę, przez uważne, wierne i aktywne uczestnictwo we Mszy św., jak też przez pogłębioną lekturę Pisma Świętego” – zachęcał zebranych Benedykt XVI.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.