Patriarcha Cyryl spotkał się w Moskwie z szefem UNESCO Iriną Bokową. Patriarcha wyraził nadzieję, że UNESCO będzie sprzyjać przekształceniu czynnika religijnego w realną siłę na arenie międzynarodowej.
„Z żalem stwierdzam, że w sprawie dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego podjęto wiele działań kosztownych, ale bardzo nieefektywnych. Po pamiętnym 11 września 2001 r. odbyła się seria spotkań bez zdecydowanych sygnałów do działań. Składano na nich deklaracje bez pokrycia, typu „żyjmy ze sobą w przyjaźni”, z których nic konkretnego nie wynikało” – powiedział zwierzchnik rosyjskiego prawosławia.
Przypomniał on, że na forum ONZ padła propozycja utworzenia grupy religijnych ekspertów wysokiego szczebla, która mogłaby wspierać społeczność w rozwiązywaniu współczesnych problemów związanych z religią. Do powstania takiej grupy nie doszło. Patriarcha wskazał na możliwości UNESCO co do stworzenia takiej grupy. UNESCO według niego powinno mieć bardzo ścisłe relacje z organizacjami religijnymi. Cyryl zaproponował powołanie w sztabie UNESCO stanowiska łącznika, który byby kontaktem ONZ ze zwierzchnikami wspólnot religijnych.
Dodał, że otrzymał od rządu Federacji Rosyjskiej potwierdzenie gotowości finansowania takiego etatu w UNESCO.
Zwierzchnik rosyjskiego prawosławia podkreślił ogromne znaczenie religii dla utrzymania norm moralnych. Ich nieobecność w życiu społecznym powoduje korozję prawa, zdolności jego przestrzegania, wzrost przestępczości, osobistych i rodzinnych tragedii oraz konfliktów na arenie międzynarodowej. Wskazując na regiony świata, w których czynnik religijny odgrywa niepoślednią rolę, tak jak na Bliskim Wschodzie, stwierdził, że żaden z problemów związanych z czynnikiem religijnych nie znalazł tam rozwiązania. Dlatego według patriarchy: ,,dla rozwiązywania tych problemów należy mieć bardzo szerokie, wszechstronne podejście włączając w to analizę składników tworzących daną religię”.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.