Co najmniej 700 tysięcy złotych wydadzą do końca roku na sprzątanie lasu leśnicy z 33 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. W sobotę w sprzątaniu lasu pod Olsztynem będą pomagać quadowcy ze Stowarzyszenia Squad Olsztyn.
Jak oceniają leśnicy, największy problem ze śmieciami mają nadleśnictwa sąsiadujące z Olsztynem. Samo tylko nadleśnictwo Olsztyn wydało na wywóz odpadów już prawie 30 tys. zł, a to nie koniec wydatków, bo tej jesieni śmieci w podolsztyńskich lasach jest wyjątkowo dużo. Zostawiają je grzybiarze.
"Znajdujemy więcej niż normalnie plastikowych butelek po napojach, czy puszek po jedzeniu. Niestety, nie wszyscy grzybiarze zabierają śmieci ze sobą. Do tego dochodzi oczywiście nasz stały problem. Z leśnych parkingów regularnie wywozimy odpady, które podrzucają tu właściciele domów, którzy nie mają podpisanych umów na wywóz śmieci" - powiedział Michał Krawczyk z nadleśnictwa Olsztyn.
Podkreślił, że często śmieci pozostawione w lesie są starannie popakowane w worki, tak jakby ktoś założył z góry, że i tak leśnicy wywiozą odpadki. Dodał, że chęć zaoszczędzenia kilkudziesięciu złotych miesięcznie jest silniejsza u niektórych od dbałości o przyrodę.
Zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie Paweł Artych ocenił, że za 700 tysięcy złotych, które będą wydane na sprzątanie śmieci do końca roku, można by posadzić 150-hektarowy las.
Jednak leśnicy znajdują coraz częściej sojuszników, którzy pomagają im w sprzątaniu lasu. Przykładem są miłośnicy jazdy na quadach ze stowarzyszenia Squad Olsztyn. W sobotę już po raz kolejny będą sprzątać las w leśnictwie Zazdrość koło Olsztyna.
"Czarne owce zdarzają się w każdej grupie. Chcemy pokazać, że nie wszyscy pasjonaci quadów niszczą las i przyrodę. W sprzątaniu weźmie udział 26 quadowców, do których dołączy 18 wychowanków z olsztyńskiego domu dziecka" - powiedział Sławomir Duczek ze stowarzyszenia Squad Olsztyn.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.