Zjazd Rzeczników Praw Dziecka

Przemoc wobec dzieci i zagrożenia wynikające z korzystania przez najmłodszych z nowych technologii - to niektóre z tematów, które poruszane będą na dorocznym zjeździe europejskich Rzeczników Praw Dziecka, w którym weźmie udział Marek Michalak.

Zjazd rzeczników zrzeszonych w Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC) rozpocznie się w środę i potrwa soboty.

Tegoroczny zjazd odbędzie się w Strasburgu, w siedzibie Europejskiego Centrum Młodzieży. Uczestniczyć w nim będą także przedstawiciele Komitetu Praw Dziecka ONZ, Komisji Europejskiej i Rady Europy. Podobnie jak w latach ubiegłych, spotkanie poświęcone będzie wymianie doświadczeń i dobrych praktyk Rzeczników Praw Dziecka z poszczególnych krajów.

Pierwszego dnia Michalak weźmie udział w posiedzeniu poświęconym dostępności rzeczników do struktur RE i współpracy w ramach kampanii RE dotyczących praw dzieci. W kolejnych dniach rzecznicy będą prezentować swoje działania, które podejmowali w mijającym roku, wysłuchają raportów z realizacji kampanii na rzecz dzieci, prowadzonych w Europie oraz zapoznają się ze strategią na rzecz dzieci tworzoną w ramach KE.

Polski RPD będzie uczestniczył również w warsztatach, m.in. poświęconym przemocy wobec dzieci i metodom lepszego wdrażania instrumentów je chroniących oraz dotyczącym zagrożeń wynikających z korzystania przez dzieci z nowych technologii, w tym internetu.

Na spotkanie ENOC została zaproszona grupa młodzieży, która będzie uczestniczyć w warsztatach młodzieżowych, a także przysłuchiwać się debacie, by następnie na wspólnym posiedzeniu z Rzecznikami Praw Dziecka omawiać problemy.

ENOC (European Network of Ombudspersons for Children) została założona na spotkaniu w Trondheim w Norwegii w 1997 r. Jej zadaniem jest promocja i ochrona praw dzieci, sformułowanych w Konwencji ONZ o Prawach Dziecka. Zrzesza niezależne instytucje narodowe, regionalne lub lokalne czuwające nad przestrzeganiem praw dziecka w państwach europejskich. Obejmuje obecnie 37 instytucji w 29 krajach. Ich przedstawiciele spotykają się każdego roku w innym mieście (w 2005 r. miał miejsce w Warszawie). Polska jest członkiem ENOC od 2001 r., a w latach 2005-06 przewodniczyła tej organizacji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
28°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
20°C Środa
rano
wiecej »