Galeria murali sławnych białostoczan

Trzy murale ze sławnymi białostoczanami zostaną namalowane na jedenastopiętrowych wieżowcach w centrum Białegostoku. Galerię otworzy portret Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie, który w tym mieście się urodził.

"W ten sposób chcieliśmy pokazać, że Białystok ma znamienitych mieszkańców, którzy są sławni na całym świecie. Chwalimy się osobami, które z Białegostoku pochodzą" - powiedział o idei stworzenia galerii prezes stowarzyszenia "Kreatywne Podlasie" Damian Dworakowski. Dodał, że to także pomysł na promowanie sztuki współczesnej i animowanie przestrzeni miejskiej.

Dworakowski powiedział, że Ryszard Kaczorowski zajął pierwsze miejsce w plebiscycie na sławnych białostoczan, w którym głosowali młodzi mieszkańcy miasta. Przeprowadzono go bowiem za pośrednictwem miejskiego radia akademickiego. "Projekt ma charakter edukacyjny, dlatego chcieliśmy dotrzeć do młodych mieszkańców" - dodał Dworakowski.

Kolejne miejsca zajęli hetman Jan Klemens Branicki oraz - urodzony w Białymstoku - twórca języka esperanto Ludwik Zamenhof.

Galeria z muralami powstanie na wieżowcach przy ulicy Waszyngtona w centrum Białegostoku. Jak podkreślił Dworakowski, nie jest to miejsce przypadkowe. W sąsiedztwie tej ulicy wychował się bowiem Ryszard Kaczorowski, znajduje się tutaj szpital imienia Ludwika Zamenhofa. Bloki stoją także w pobliżu parku Planty, gdzie znajduje się Pałac Branickich.

Mural z Ryszardem Kaczorowskim, na którego powstanie stowarzyszenie pozyskało pieniądze z Urzędu Miejskiego, ma zostać namalowany do końca października. Jednak, jak powiedział Dworakowski, nie wiadomo, czy uda się, aby wszystkie trzy murale były gotowe jeszcze w tym roku. Jako przyczyny podał zmieniającą się pogodę, a także problem z wypożyczeniem rusztowań potrzebnych do namalowania murali.

Stowarzyszenie planuje także namalowanie kolejnych portretów z listy sławnych białostoczan. Lista liczy 22 osoby. Zostały one wybrane podczas konsultacji m.in. z socjologami, kulturoznawcami i historykami. To m.in. Irena Białówna, Izabella Branicka, czy Alfons Karny.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
20°C Czwartek
dzień
20°C Czwartek
wieczór
17°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
wiecej »