Reklama

Komorowski i Watykan o spotkaniu z papieżem

Ewentualna wizyta papieża w Polsce oraz proces beatyfikacyjny Jana Pawła II to niektóre tematy rozmowy prezydenta Bronisława Komorowskiego z Benedyktem XVI w sobotę w Watykanie.

Reklama

Prezydent powiedział na sobotniej konferencji prasowej, że zaprosił Benedykta XVI do Polski i podkreślił, że zaproszenie dla papieża jest stałe. Wyraził nadzieję, że w "sprzyjających okolicznościach" Benedykt XVI będzie mógł ponownie odwiedzić Polskę.

Komorowski poinformował, że w trakcie audiencji w Watykanie rozmawiał z Benedyktem XVI o procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. "Rzeczą naturalną było wyrażenie nadziei, że proces ten będzie przebiegał dobrze" - powiedział prezydent.

Dodał, że z zadowoleniem przyjął ostatnie sygnały o tym, że proces beatyfikacyjny "nabrał przyspieszenia".

Prezydent mówił także, że poruszano kwestie przyspieszonego rozwoju Polski przy mocnym oparciu na tradycyjnych wartościach. Mówiono również o kwestiach pojednania w regionie, m.in. z Rosjanami i Niemcami, a także o kwestiach dotyczących Kościołów wschodnich pozostających w jedności z Rzymem, m.in. języka polskiego w liturgii.

Prezydent powiedział na konferencji prasowej po audiencji u papieża Benedykta XVI, że istotnym elementem tej rozmowy były sprawy związane z pojednaniem, do jakiego doszło w naszym regionie Europy. Jak mówił, przywołał w tym kontekście pojednanie polsko-niemieckie, w którym rola obu Kościołów była bardzo istotna.

"Poinformowałem Ojca Świętego o zamiarach podjęcia próby dialogu zmierzającego do pojednania ze stroną rosyjską, co mieści się niewątpliwie w zakresie daleko idącego zainteresowania i życzliwości Stolicy Apostolskiej, która także prowadzi przecież dialog z prawosławną Cerkwią rosyjską" - powiedział prezydent.

Komorowski podkreślił, że rozmowa z papieżem była bardzo ciekawa i miła. Poświęcona została głównie sprawom "wartości w procesie transformacji i unowocześniania Polski i świata oraz sprawom z zakresu polityki międzynarodowej".

Prezydent zaznaczył, że sporo miejsca poświęcono kwestii polskiego fenomenu, jakim jest "przyspieszona modernizacja w każdej dziedzinie życia polskiego, przy jednoczesnym zachowaniu mocnego oparcia o sferę tradycyjnych wartości w tym także o sferę wiary".

Prezydent rozmawiał z papieżem także o dialogu z Kościołami na Wschodzie. Jak zaznaczył, dla Polski ważne jest m.in., aby Polacy mieszkający na Białorusi mieli możliwość uczestniczenia w mszy św. w języku ojczystym.

Komorowski przyznał także, że przedmiotem rozmów z papieżem były również relacje między Kościołem a państwem. „Mówimy o przyjaznym rozdziale państwo - Kościół” - podkreślił prezydent.

Kilka godzin później w wywiadzie dla TVN24 prezydent był kilkakrotnie pytany, czy w trakcie rozmowy poruszano bieżące kwestie relacji państwo-Kościół, m.in. kwestie majątkowe. Prezydent przyznał, że odniósł wrażenie iż Benedykt XVI jest doskonale zorientowany w sytuacji w Polsce, niemniej również kilkakrotnie zaznaczył, że nie rozmawiano o sprawach wewnętrznych Kościoła w Polsce. "Nie ma takiego obyczaju" - powtarzał w odpowiedzi na pytania dziennikarza. O relacjach państwo-Kościół rozmawiano na płaszczyźnie ogólnej.

Z Sekretarzem Stanu kard. Tarcisio Bertone - jak relacjonował prezydent - rozmawiano o problemach bioetycznych, kwestiach politycznego kompromisu, w tym m.in. o ustawie antyaborcyjnej obowiązującej obecnie w Polsce.

Podczas godzinnego spotkania zarówno kard. Bertone jak i Bronisław Komorowski - relacjonował prezydent na konferencji prasowej - zgodzili się, że rolą Kościoła jest wskazywanie na zagrożenia w obszarze etyki. Prezydent podkreślił, że należy szukać takich rozwiązań które zawierały by element kompromisu. W tym kontekście Bronisław Komorowski przywołał podczas rozmowy z watykańskim hierarchą przyjętą w Polsce ustawę antyaborcyjną i kompromis jaki udało się wokół niej zawrzeć.

"Wymieniliśmy poglądy z kardynałem Bertone. I w zasadzie one są zbieżne absolutnie, że rolą Kościoła jest wskazywanie na zagrożenia w obszarze etyki, w obszarze także czystości światopoglądowej. Wskazywałem również na potrzebę szukania takich rozwiązań, które by uwzględniały rzecz naturalną w polityce, jaką jest zawieranie kompromisu przy tworzeniu konkretnych zapisów prawa" - powiedział Komorowski na konferencji prasowej.

Dodał, że w trakcie rozmowy przypomniana została przez niego sprawa tzw. ustawy antyaborcyjna. "Przypomnieliśmy sobie razem z panią ambasador Hanną Suchocką (ambasador Polski w Watykanie - PAP), że chyba we dwójkę podpisaliśmy się pod pierwszym projektem ustawy antyaborcyjnej. Wtedy nie było to zjawiskiem typowym i szczęśliwie się zakończyło dobrym kompromisem, który trzeba dzisiaj bronić przed ekstremistami z obu stron" - podkreślił prezydent.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama