Administrator apostolski Hongkongu wezwał lokalną społeczność katolicką do kierowania się nauczaniem Kościoła podczas przedłużających się zawirowań i niepokojów społecznych. Kard. John Tong Hon przypomniał, że chrześcijanie nie mogą siać nienawiści i pogłębiać istniejących podziałów. Przestrzegł zarazem kapłanów przed zbytnim zaangażowaniem politycznym i wezwał ich do odpowiedzialnego formowania sumień wiernych.
List administratora apostolskiego został opublikowany w lokalnym dzienniku katolickim. Nawiązując do słusznych dążeń mieszkańców Hongkongu, którzy domagają się od władz reform w zakresie sprawiedliwości, demokracji i poszanowania godności człowieka wskazał, że trwające niepokoje i podziały w całym społeczeństwie nie mogą przekładać się również na pogłębianie podziałów w lokalnej wspólnocie katolickiej. Kard. Tong przypomniał, że zadaniem chrześcijan angażujących się w życie społeczne i polityczne jest dostrzeganie znaków czasu i działanie, jak sól ziemi i przemieniające społeczeństwo drożdże. Stąd pilna konieczność kierowania się w obecnym czasie społeczną nauką Kościoła, jak i również jego dobrem.
Kard. Tong zauważył, że wielu katolików postrzega aktualnie przyszłość Hongkongu w mrocznych barwach. Na taką ocenę sytuacji wpływa niepewność co do rządów prawa, przyszłości reform, a także trudności wywołane pandemią, która mocno uderzyła w lokalną gospodarkę i źródła utrzymania. Hierarcha zaapelował do wierzących, by w tym trudnym momencie złożyli niezachwianą ufność w Chrystusie. Wskazał zarazem, że zmiany jakie zaszły w tamtejszym społeczeństwie będą stanowić nowe wyzwanie dla misji ewangelizacyjnej w nadchodzących latach. Stąd też, jak podkreślił kard. Tong, pilna konieczność przygotowania się do tej nowej misji.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.