Tuż przy obwodnicy Wiecznego Miasta od 50 lat istnieje Instytut Magarotto - szkoła wyspecjalizowana w kształceniu głuchych dzieci na poziomach od przedszkola, przez szkołę podstawową, po średnią. W tym roku otwarto tu także liceum sportowe.
W inauguracji wzięła udział minister edukacji Lucia Azzolina. "To był moment bardzo wzruszający" - mówiła Isabella Pinto, prezes Instytutu Magarotto, który kształci ponad 500 uczniów w swoich trzech oddziałach w Rzymie, Padwie i Turynie.
Magarotto ma w stolicy dwie siedziby. W liceum sportowym będą się uczyć uczniowie całkowicie głusi i niedosłyszący. Na pierwszy rok zapisało się 15 osób. Będzie to rodzaj liceum ogólnokształcącego, w którym przedmioty takie, jak łacina czy historia sztuki, będą zastąpione dyscyplinami sportowymi, nauką o motoryce i prawie sportowym.
"Nasza szkoła ma ważne struktury sportowe, m.in. siłownię, boiska sportowe, podpisała także umowy z różnymi centrami sportowymi, np. basenami. Organizacja przypomina college amerykański, mamy też dormitoria dla uczniów przyjezdnych".
Ciekawostką w szkole są podarowane przez Ministerstwo Edukacji przezroczyste maseczki, które ułatwiają komunikację i opatrzone są logo szkoły.
W inauguracji roku szkolnego wzięli udział także Giuseppe Petrucci, prezes Narodowego Stowarzyszenia Głuchych, i Guido Zanecchia, prezes Włoskiego Zrzeszenia Głuchych Sportowców.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.
W Dar es Salaam w Tanzanii spotkali się przywódcy krajów Afryki Wschodniej.