680 000 ludzi zostało poszkodowanych od początku października na skutek powodzi w Beninie w zachodniej Afryce - poinformował w piątek urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), który przygotowuje most powietrzny z pomocą humanitarną.
We wtorek MSW Beninu informowało o 60 ofiarach śmiertelnych i 120 tysiącach ludzi zmuszonych do opuszczenia swych domostw. Pod wodą pozostaje ok. 25 tysięcy hektarów ziemi. Powodzie zniszczyły ok. 40 proc. ziem pod uprawę m.in. ryżu i kukurydzy.
Poprzedni bilans przedstawiony przez ONZ w poniedziałek mówił o 43 ofiarach śmiertelnych i 358 621 osobach poszkodowanych.
Liczba poszkodowanych w powodziach w Beninie może wzrosnąć, ponieważ opady nie ustają - powiedziała przedstawicielka Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) Elisabeth Byrs.
W Beninie przebywali wysłannicy organizacji humanitarnych, którzy ustalili, jakie są najpilniejsze potrzeby ludzi dotkniętych powodzią.
UNHCR planuje jak najszybciej wysłać pierwszy samolot z 3 000 namiotów - poinformował przedstawiciel biura Adrian Edwards.
Benin najbardziej ucierpiał z powodu powodzi, lecz dotknęły one także inne państwa w zachodniej Afryce: Nigerię, Togo, Gwineę.
ONZ szacuje, że na skutek ulew i powodzi ucierpiało ogółem 1,5 mln ludzi, i uważa, że Afryka Zachodnia i Afryka Środkowa muszą znaleźć trwałe rozwiązania i zwiększyć możliwości radzenia sobie z klęskami żywiołowymi.(PAP)
mmp/ kar/
7553803 int.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.