Polska Misja Katolicka w Szwajcarii obchodzi 60-lecie swego istnienia. Staraniem o. Józefa Bocheńskiego OP w Marly pod Fryburgiem Szwajcarskim w 1950 roku powstała pierwsza oficjalnie zorganizowana struktura polskiego duszpasterstwa emigracyjnego. Jubileuszowe obchody PMK połączone ze wspomnieniem patrona misji, św. Jana Kantego, odbyły się w Marly i Fryburgu.
Dnia 24 października w historycznej siedzibie PMK w Marly, pięknie z tej okazji odnowionej staraniem i z pomocą Fundacji im. Ojca Bocheńskiego, uroczystości jubileuszowe rozpoczęła wspólna modlitwa różańcowa, której przewodniczył bp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigrantów.
Po modlitwie uczestnicy udali się z kolei do kościoła Chrystusa Króla na dziękczynną Eucharystię.
„W dniu dzisiejszym nasze słowa wdzięczności kierujemy ku Bogu i ludziom, którzy sześćdziesiąt lat temu dali początek Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii, a także ku tym wszystkim, którzy jak Fundacja im. Ojca Bocheńskiego czy Stowarzyszenie Przyjaciół Marly wspierają to miejsce na różnych jego etapach” – powiedział delegat KEP ds. duszpasterstwa emigrantów.
Kaznodzieja przypomniał, że już pod koniec XIX wieku, w czasie drugiej wojny światowej, przebywającym tutaj studentom i żołnierzom towarzyszyli kapelani, niosąc konieczną posługę duchową. „Spoglądając wstecz chcemy jednak objąć dziś myślą i pamięcią same początki Misji, a więc te sprzed sześćdziesięciu laty, a zwłaszcza dziękować Bogu za osobę i dzieło Ojca Józefa Innocentego Marii Bocheńskiego OP, który stał u narodzin tej Misji” – powiedział.
Bp Polak zaznaczył, że „Polska Misja Katolicka jest dla wszystkich „miejscem spotkania w wierze i tradycji, w modlitwie, którą zanosimy w ojczystym języku”. „Jej podstawowym zadaniem jest jednak nadal to, abyśmy wzrastali w wierze, przeżywali nasze spotkanie z Bogiem, nawracali się do Niego i od Niego otrzymywali prawdziwe życie. Jest ona miejscem naszego spotkania, ale przede wszystkim miejscem ewangelizacji, czyli odkrywania na nowo piękna i mocy Chrystusowej Ewangelii. Jest miejscem wzrastania w pięknie i mocy Ewangelii, miejscem spotkania z Bogiem i człowiekiem” – mówił kaznodzieja.
Bp Polak przypomniał, że budowanie wspólnoty w miejscach, w których modli się po polsku jest także budowaniem wspólnoty w rzeczywistości Kościoła powszechnego. „Jakże więc istotna jest Wasza obecność również w rzeczywistości Kościoła, który jest w Szwajcarii” – podkreślił kaznodzieja.
Na zakończenie wezwał: „Niech i nam dopomoże Święty Patron Misji, Jan z Kęt, aby poprzez nasze życie i udział w życiu Polskiej Misji Katolickiej, również i nad nami Bóg roztaczał i okazywał swoje miłosierdzie i dawał nam zawsze swoje zbawienie”.
Przed Mszą św. i po jej zakończeniu zebrani wysłuchali koncertu organowego.
Uczestnicy jubileuszowych uroczystości, przybyli z różnych stron Szwajcarii. Byli wśród nich przedstawiciele rad duszpasterskich funkcjonujących przy ośrodkach i miejscach, gdzie sprawowana jest w języku polskim Msza św., a także członkowie wspierających Misję fundacji i stowarzyszeń, m.in. Fundacji im. Bocheńskiego oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Marly.
W uroczystości oprócz zaproszonych przez rektora PMK ks. prałata Sławomira Kaweckiego, księży i świeckich, na czele z ks. prałatem Luisem Capillią, pełnomocnikiem biskupim ds. duszpasterstwa migrantów w kantonie Zurych i Glarus, wzięli udział także goście z kraju na czele z ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu Jarosławem Starzykiem.
Całość uroczystości zakończyło spotkanie w sali parafialnej usytuowanej w podziemiach kościoła.
Z okazji jubileuszu Misji Wspólnota Polska przyznała odznaki i wyróżnienia związane z prowadzoną w szkołach i ogniskach polonijnych działalnością wychowawczą i edukacyjną.
Z kolei biskup Bazylei odznaczył medalem wieloletniego, pracującego przeszło 40 lat na stanowisku księgowego w Polskiej Misji Katolickiej, Jerzego Cybulskiego.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.