60-lecie Polskiej Misji Katolickiej w Marly

Polska Misja Katolicka w Szwajcarii obchodzi 60-lecie swego istnienia. Staraniem o. Józefa Bocheńskiego OP w Marly pod Fryburgiem Szwajcarskim w 1950 roku powstała pierwsza oficjalnie zorganizowana struktura polskiego duszpasterstwa emigracyjnego. Jubileuszowe obchody PMK połączone ze wspomnieniem patrona misji, św. Jana Kantego, odbyły się w Marly i Fryburgu.

Dnia 24 października w historycznej siedzibie PMK w Marly, pięknie z tej okazji odnowionej staraniem i z pomocą Fundacji im. Ojca Bocheńskiego, uroczystości jubileuszowe rozpoczęła wspólna modlitwa różańcowa, której przewodniczył bp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigrantów.
Po modlitwie uczestnicy udali się z kolei do kościoła Chrystusa Króla na dziękczynną Eucharystię.

„W dniu dzisiejszym nasze słowa wdzięczności kierujemy ku Bogu i ludziom, którzy sześćdziesiąt lat temu dali początek Polskiej Misji Katolickiej w Szwajcarii, a także ku tym wszystkim, którzy jak Fundacja im. Ojca Bocheńskiego czy Stowarzyszenie Przyjaciół Marly wspierają to miejsce na różnych jego etapach” – powiedział delegat KEP ds. duszpasterstwa emigrantów.

Kaznodzieja przypomniał, że już pod koniec XIX wieku, w czasie drugiej wojny światowej, przebywającym tutaj studentom i żołnierzom towarzyszyli kapelani, niosąc konieczną posługę duchową. „Spoglądając wstecz chcemy jednak objąć dziś myślą i pamięcią same początki Misji, a więc te sprzed sześćdziesięciu laty, a zwłaszcza dziękować Bogu za osobę i dzieło Ojca Józefa Innocentego Marii Bocheńskiego OP, który stał u narodzin tej Misji” – powiedział.

Bp Polak zaznaczył, że „Polska Misja Katolicka jest dla wszystkich „miejscem spotkania w wierze i tradycji, w modlitwie, którą zanosimy w ojczystym języku”. „Jej podstawowym zadaniem jest jednak nadal to, abyśmy wzrastali w wierze, przeżywali nasze spotkanie z Bogiem, nawracali się do Niego i od Niego otrzymywali prawdziwe życie. Jest ona miejscem naszego spotkania, ale przede wszystkim miejscem ewangelizacji, czyli odkrywania na nowo piękna i mocy Chrystusowej Ewangelii. Jest miejscem wzrastania w pięknie i mocy Ewangelii, miejscem spotkania z Bogiem i człowiekiem” – mówił kaznodzieja.

Bp Polak przypomniał, że budowanie wspólnoty w miejscach, w których modli się po polsku jest także budowaniem wspólnoty w rzeczywistości Kościoła powszechnego. „Jakże więc istotna jest Wasza obecność również w rzeczywistości Kościoła, który jest w Szwajcarii” – podkreślił kaznodzieja.

Na zakończenie wezwał: „Niech i nam dopomoże Święty Patron Misji, Jan z Kęt, aby poprzez nasze życie i udział w życiu Polskiej Misji Katolickiej, również i nad nami Bóg roztaczał i okazywał swoje miłosierdzie i dawał nam zawsze swoje zbawienie”.

Przed Mszą św. i po jej zakończeniu zebrani wysłuchali koncertu organowego.
Uczestnicy jubileuszowych uroczystości, przybyli z różnych stron Szwajcarii. Byli wśród nich przedstawiciele rad duszpasterskich funkcjonujących przy ośrodkach i miejscach, gdzie sprawowana jest w języku polskim Msza św., a także członkowie wspierających Misję fundacji i stowarzyszeń, m.in. Fundacji im. Bocheńskiego oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Marly.

W uroczystości oprócz zaproszonych przez rektora PMK ks. prałata Sławomira Kaweckiego, księży i świeckich, na czele z ks. prałatem Luisem Capillią, pełnomocnikiem biskupim ds. duszpasterstwa migrantów w kantonie Zurych i Glarus, wzięli udział także goście z kraju na czele z ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Konfederacji Szwajcarskiej i Księstwie Liechtensteinu Jarosławem Starzykiem.

Całość uroczystości zakończyło spotkanie w sali parafialnej usytuowanej w podziemiach kościoła.

Z okazji jubileuszu Misji Wspólnota Polska przyznała odznaki i wyróżnienia związane z prowadzoną w szkołach i ogniskach polonijnych działalnością wychowawczą i edukacyjną.

Z kolei biskup Bazylei odznaczył medalem wieloletniego, pracującego przeszło 40 lat na stanowisku księgowego w Polskiej Misji Katolickiej, Jerzego Cybulskiego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
17°C Sobota
rano
20°C Sobota
dzień
22°C Sobota
wieczór
21°C Niedziela
noc
wiecej »