„Planowana na 6 i 7 listopada podróż apostolska Benedykta XVI do Hiszpanii jest organizowana w sposób bardzo prosty, rzekłbym surowy, bez szczególnych wydatków” – powiedział ks. Federico Lombardi. Zaprzeczył jakoby papieska wizyta miała mieć odniesienie do kwestii politycznych Hiszpanii.
Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej spotkał się dziś z dziennikarzami, by przedstawić im znaczenie tego wydarzenia, którego głównymi punktami będą wizyta w Santiago de Compostela z okazji obchodzonego tam roku jubileuszowego i konsekracja arcydzieła Antonio Gaudiego – kościoła Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie.
Ks. Lombardi zauważył, że dyskusje na temat kosztów pielgrzymki Ojca Świętego mają miejsce niemal przed każdym z takich wydarzeń. Są one w pewnym sensie zrozumiałe z uwagi na obecny kryzys gospodarczy i trudności finansowych przeżywanych przez społeczeństwo.
Przypomniał, że Benedykt XVI po raz drugi odwiedzi Hiszpanię jako papież, a obecna pielgrzymka jest zorganizowana w sposób „niezbyt rozrzutny”. Nie przewiduje się budowy wielkich ołtarzy, gdyż Msza św. w Santiago de Composteli sprawowana będzie na niewielkim Plaza del Obradoiro, mieszczącym 6-7 tys. osób, zaś w Barcelonie we wnętrzu kościoła Świętej Rodziny. Watykański rzecznik prasowy zauważył też, że pieniądze wydawane na wizytę nie są marnowane, ale często przeznaczane na prace, które dawno należało wykonać i które będą sprzyjały rozwojowi gospodarczemu.
Ks. Lombardi zaprzeczył jakoby pielgrzymka Ojca Świętego mogła wpłynąć na zaplanowane na 28 listopada wybory regionalne w Katalonii, które będą też miały wpływ na przyszłość rządu José Luisa Rodrigueza Zapatero. Natomiast 6 listopada papież zostanie przyjęty w Santiago de Compostela przez następcę tronu z małżonką, a 7 listopada w Barcelonie spotka się z królem Juanem Carlosem i jego małżonką Sofią. Para królewska weźmie udział w Eucharystii w kościele Sagrada Familia. Przewidziano też jego spotkanie z premierem Zapatero na lotnisku w Barcelonie, przed odlotem do Rzymu. Natomiast w Santiago, 6 listopada Benedykt XVI spotka się z przywódcą opozycji, szefem Partii Ludowej – Mariano Rajoyem.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.