Radom: Więźniowie wybudowali pomnik

Pomnik-lapidarium wybudowali na cmentarzu żydowskim w Radomiu więźniowie z miejscowego aresztu. To efekt projektu "Tikkun - Naprawa", realizowanego wspólnie przez polską i izraelską służbę więzienną.

Odsłonięcie pomnika, z udziałem m.in. naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha oraz przedstawicieli służb więziennych Polski i Izraela, zaplanowano na 8 listopada. Uroczystości towarzyszyć będzie realizacja projektu "Lapidarium. Pamięci radomskich Żydów".

W ramach projektu, od 3 do 8 listopada w Radomiu odbędzie się m.in. otwarcie wystawy wycinanek żydowskich, projekcja najstarszego filmu o radomskich Żydach z 1938 r., wykład o symbolice cmentarzy żydowskich, warsztaty tańca żydowskiego i projekcje multimedialne przygotowane przez młodzież. Projekt realizowany jest przez Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska w Radomiu przy współpracy władz miejskich.

Wybudowane przez więźniów lapidarium ma postać półkolistego muru z żelbetonu, o wymiarach ok. 14,5 na 5,5 m. Zostały w nim umieszczone odnalezione na terenie miasta macewy. "Wcześniej osadzeni z radomskiego aresztu uporządkowali teren, skosili trawę i wycięli krzaki" - poinformował rzecznik Aresztu Śledczego w Radomiu Krzysztof Linowski.

Partnerem merytorycznym projektu jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Areszt Śledczy w Radomiu jest jednym z kilkudziesięciu biorących udział w projekcie.

W grudniu ubiegłego roku Fundacja przeprowadziła dla osadzonych i funkcjonariuszy radomskiego zakładu zajęcia poświęcone kulturze i tradycji żydowskiej. Uczestnicy zostali w ten sposób przygotowani do przeprowadzenia prac porządkowych na cmentarzach żydowskich zgodnie z zasadami religii żydowskiej.

Podobne szkolenia przeprowadzono m.in. w Krasnymstawie, Grądach Woniecku, Czerwonym Borze, Łupkowie i Grodzisku Mazowieckim.

Pomysł budowy lapidarium w Radomiu zrodził się pięć lat temu w radomskim magistracie, gdzie wykonano projekt architektoniczny. W 2008 roku sprawą budowy pomnika zajęli się przedstawiciele polskiej i izraelskiej służby więziennej, którzy zadeklarowali chęć realizacji przedsięwzięcia oraz zainicjowali spotkanie z władzami miasta, rabinem i Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Cmentarz żydowski przy ul. Towarowej w Radomiu został założony w 1831 roku. Podczas II wojny światowej grzebano na nim Żydów z getta. Już po wojnie na cmentarzu pochowano tu ciała więźniów obozu pracy w Pionkach. Od lat pięćdziesiątych stan cmentarza pogarszał się, co doprowadziło do niemal całkowitego zniszczenia nekropolii; na swoich miejscach zostało tylko kilkanaście nagrobków.

W 1992 roku cmentarz uporządkowano oraz wybudowano lapidarium. W lipcu 2008 r. na teren cmentarza przewieziono macewy odnalezione podczas prac remontowych na terenie miasta.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  17°C Wtorek
  dzień
  18°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  wiecej »