Abp Giuseppe Fiorini Morosini stanął z różańcem w ręce przed oknami oddziału szpitalnego w Reggio Calabria, gdzie leżą zakażeni koronawirusem. Towarzyszyli mu klerycy. A z okien - lekarze i chorzy.
Na dziedzińcu Szpitala Metropolitalnego, przed pawilonem covidowym, arcybiskupowi towarzyszyła także ikona Najświętszej Maryi Panny, kopia obrazu Matki Bożej Pocieszenia, patronki miasta, jako znak nadziei dla tych, którzy toczą walkę z koronawirusem. "Hierarcha, którego powitał kapelan szpitala ks. Stefano Iacopino, skierował ikonę w stronę pawilonu, skąd wyglądali przez okna pracownicy służby zdrowia i lżej chorzy" - opisuje wydarzenie Federico Minniti w "Avvenire", największym włoskim dzienniku katolickim.
Avvenire /FB Z okien w modlitwę włączyli się i lekarze, i lżej chorzy.Arcybiskup poprowadził fragment modlitwy Różańcem Świętym (była również transmisja online na stronie "Avvenire Calabria"), a potem skierował niosące nadzieję słowa do tych, którzy "przeżywają chwile próby". W modlitwę włączyli się klerycy Seminarium Duchownego w Reggio Calabria, a także personel i duszpasterze szpitala. Na balustradach pawilonu covidowego pojawiły się liczne czerwone świece.
Avvenire /FB Modlitwy animowali także klerycy i wierni diecezji."W obliczu choroby zadajemy sobie pytanie: »dlaczego?«. Jezus nie jest nauczycielem filozofii, ale życia. Pan dzieli ból z człowiekiem, ta pandemia nie jest karą od Boga" - mówił abp Morosini. "Odkrywamy wartości, o których zapomnieliśmy, jak solidarność, ale także poświęcenie i służba, której pracownicy służby zdrowia uczą zepsuty i pogrążony w konsumpcjonizmie świat".
W modlitwie wziął udział także Francesco Araniti, dyrektor administracyjny szpitala, który pozdrowił wszystkich uczestników.
To nie pierwszy raz, kiedy abp Morosini podejmuje podobne gesty. Wzruszającym momentem dla całej wspólnoty diecezjalnej był Wielki Piątek, kiedy Droga Krzyżowa zakończyła się właśnie na tutejszym oddziale intensywnej terapii.
W tej chwili w Szpitalu Metropolitalnym w Reggio Calabria na oddziale reanimacyjnym przebywa 10 pacjentów, w pozostałych lecznicach w mieście leczonych jest 118 osób, a 18 zakażonych hospitalizowanych jest w Centrum COVID w Gioia Tauro.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.