W dniu imienin Papieża Karola uniwersytet, z którego Katedry Etyki „nasz Profesor” został wezwany na Katedrę św. Piotra, stawia pytania o świadectwo, teologię, drogi i oblicza jego świętości.
Ks. prof. Andrzej Szostek – uczeń Karola Wojtyły, a po latach rektor KUL, mówił o roli różnych cech osobowości i postaw: „Można nie mieć tych samych cech charakterologicznych, co On, i to normalne, że każdy ma inne. Ale jeśli jest zakorzenienie w Chrystusie to to, co człowiek ma, znajduje jakieś ożywcze soki i znajduje możliwość rozwinięcia.”
Szczególną perspektywę ars vivendi – sztuki życia – nakreślił metropolita lwowski, były sekretarz osobisty Jana Pawła II. Abp Mieczysław Mokrzycki mówił o tym zarówno w swoim wykładzie, jak i podczas Mszy św.: „Jeśliby postawić pytanie, co jest dla człowieka najbardziej użyteczne, to jestem przekonany, że Jan Paweł II miałby dla nas jedną odpowiedź. Największą korzyść w życiu przynosi człowiekowi Msza święta.”
W przedpołudniowej części sympozjum wziął jeszcze udział o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Popołudniowa natomiast obejmuje wystąpienie prof. Rocco Buttiglionego oraz panel dyskusyjny z udziałem s. prof. Zofii Zdybickiej, ks. prof. Jana Sochonia, prof. Krzysztofa Zanussiego oraz ks. prof. Alfreda M. Wierzbickiego, dyrektora Instytutu Jana Pawła II – organizatora sympozjum. Całość podsumuje metropolita lubelski, abp Józef Życiński.
Warto dodać, że artystycznym wstępem do sympozjum był – 3 listopada wieczorem – koncert duchowej muzyki mistrzów baroku w wykonaniu kameralistów z Pragi pod dyrekcją Petra Šefla. Koncert dedykowano Janowi Pawłowi II oraz niedawno zmarłemu twórcy kulowskiego Instytutu i „domownikowi” Domu Papieskiego – śp. ks. Tadeuszowi Styczniowi SDS.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.