W dniu imienin Papieża Karola uniwersytet, z którego Katedry Etyki „nasz Profesor” został wezwany na Katedrę św. Piotra, stawia pytania o świadectwo, teologię, drogi i oblicza jego świętości.
Ks. prof. Andrzej Szostek – uczeń Karola Wojtyły, a po latach rektor KUL, mówił o roli różnych cech osobowości i postaw: „Można nie mieć tych samych cech charakterologicznych, co On, i to normalne, że każdy ma inne. Ale jeśli jest zakorzenienie w Chrystusie to to, co człowiek ma, znajduje jakieś ożywcze soki i znajduje możliwość rozwinięcia.”
Szczególną perspektywę ars vivendi – sztuki życia – nakreślił metropolita lwowski, były sekretarz osobisty Jana Pawła II. Abp Mieczysław Mokrzycki mówił o tym zarówno w swoim wykładzie, jak i podczas Mszy św.: „Jeśliby postawić pytanie, co jest dla człowieka najbardziej użyteczne, to jestem przekonany, że Jan Paweł II miałby dla nas jedną odpowiedź. Największą korzyść w życiu przynosi człowiekowi Msza święta.”
W przedpołudniowej części sympozjum wziął jeszcze udział o. prof. Zdzisław Kijas OFMConv z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Popołudniowa natomiast obejmuje wystąpienie prof. Rocco Buttiglionego oraz panel dyskusyjny z udziałem s. prof. Zofii Zdybickiej, ks. prof. Jana Sochonia, prof. Krzysztofa Zanussiego oraz ks. prof. Alfreda M. Wierzbickiego, dyrektora Instytutu Jana Pawła II – organizatora sympozjum. Całość podsumuje metropolita lubelski, abp Józef Życiński.
Warto dodać, że artystycznym wstępem do sympozjum był – 3 listopada wieczorem – koncert duchowej muzyki mistrzów baroku w wykonaniu kameralistów z Pragi pod dyrekcją Petra Šefla. Koncert dedykowano Janowi Pawłowi II oraz niedawno zmarłemu twórcy kulowskiego Instytutu i „domownikowi” Domu Papieskiego – śp. ks. Tadeuszowi Styczniowi SDS.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.