Święty Józef Niezawodny

W powiedzeniu „Umiesz liczyć? Licz na siebie” zdecydowanie zmieniłbym odpowiedź i wskazał na opiekuna Maryi. Nie zważając na kpiny, wziął pod dach kobietę w ciąży, czym wystąpił przeciwko obyczajom i… tym samym pokazał charakter. Otrzymał konkretne zadanie: miał wychować Syna Boga, by ten wyszedł na ludzi.

Ręce pełne roboty

Józef robotnik. Nie neguję tego określenia. Pochodzę z parafii pod tym wezwaniem i doskonale rozumiem społeczne uwarunkowania, rozłożenie akcentów i chęć zmniejszenia dystansu do ludzi harówki (zwłaszcza na Górnym Śląsku, gdzie etos pracy wyssany jest z mlekiem matki). A jednak określenie to kojarzy mi się zbyt proletariacko. Do dziś pamiętam zdziwiony wzrok długowłosych, pokrytych tatuażami chłopaków, którzy nie dowierzali jeszcze, że gitarzysta Robert „Litza” Friedrich może opowiadać o tym, że odnalazł się w rzeczywistości Kościoła katolickiego. Zerkali nieśmiało na futerał jego gitary i naklejkę: „My Boss is a Jewish carpenter” (Mój Pan jest żydowskim stolarzem). Józef z zawodu był stolarzem, cieślą. A może nawet architektem? Słowo to jest pojemne. Nie był jednak biblijnym Wincentym Pstrowskim, dobrodusznym proletariuszem, ściskającym w dłoniach narzędzia (tak ukazywały go pobożne oleodruki z początku XX wieku). To nie był „Józef 1 maja”.

Opisujący go ewangelista używa sformułowania „sprawiedliwy”. Nie każdy mógł zasłużyć na takie określenie. To hebrajskie słowo „cadyk”, którym określano jedynie tych, którzy bezwzględnie podporządkowywali się Bogu. Słowo to przylgnęło potem do wielkich przywódców wspólnot chasydzkich, z których mnóstwo wyrosło nad Wisłą. To, że Józef został nazwany cadykiem, nie jest przypadkowe: musiał być człowiekiem zaufania, pełniącym ważne funkcje publiczne. Może wierni w Nazarecie słuchali jego nauczań? Choć jako „sprawiedliwy” przestrzegał zasad i przepisów Prawa, nie dał posądzanej o cudzołóstwo Miriam wymaganego przez Prawo listu rozwodowego. Wedle ojców Kościoła (Justyna, Ambrożego, Augustyna i Jana Chryzostoma) nie dopuszczał krzywdy wyrządzonej komukolwiek, nawet w imię sprawiedliwości czy legalizmu. Cechowała go delikatność, z jaką przyjął Maryję, i ogromny szacunek wobec tajemnicy, którą w sobie nosiła.

„I Józef stary Ono pielęgnujeee” – tłum śpiewa ile sił w płucach. Czy oblubieniec nastoletniej Miriam był rzeczywiście starcem? „O takich małżeństwach mawia się: antykwariat” – opowiadał mi przed laty ks. Piotr Polaczek. „On antyk, a ona wariat”. Ewangeliści nie wspominają o wieku Józefa. To, że był dojrzałym mężczyzną, nie znaczy, że musiał być, jak jest często przedstawiany, sędziwym starcem. Czy zmarł przed rozpoczęciem przez Jezusa publicznej działalności? Prawdopodobnie tak, skoro piszący o tym etapie ewangeliści nie poświęcają mu nawet krótkiej wzmianki.

Na językach

Dlaczego Maryja powiedziała o Józefie „nie znam męża”? – drapie się po głowie Kowalski. W tradycji żydowskiej małżeństwo zawierano dwustopniowo. W pierwszym etapie, zwanym „poświęceniem”, pan młody zawierał wobec narzeczonej zobowiązania. Był to rodzaj zaręczyn, choć skutki były daleko poważniejsze, a ich zerwanie wymagało wręczenia listu rozwodowego. Młodzi byli już sobie przypisani, ale nie mogli jeszcze mieszkać pod jednym dachem. Dopiero po drugim etapie – „podniesieniu” – pan młody w uroczystym orszaku wprowadzał małżonkę do domu. Dla zawarcia ważnego małżeństwa konieczne było dokonanie dwu czynności. Zgodnie z prawem między „poświęceniem” i „podniesieniem” mógł upłynąć rok. Anioł zapukał do domu Maryi pomiędzy tymi etapami. To dlatego małżonkowie nie poznali się w znaczeniu fizycznego zbliżenia.

„Poświęcona”, która zaszła w ciążę, zanim została wprowadzona do domu męża, stawała się obiektem hańby i niewybrednych kpin. Nie trzeba zgadywać, o kim szeptał cały Nazaret i jakie plotki podawano sobie z ust do ust. Pogański filozof Celsus oskarżał „cudzołożną Maryję” o to, że zaszła w ciążę z bliżej nieznanym rzymskim legionistą. Józef, biorąc pod dach kobietę w widocznej ciąży, wystąpił przeciwko prawu i obyczajom. A jednocześnie pokazał charakter.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
23°C Środa
dzień
23°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
20°C Czwartek
rano
wiecej »