Pismo założone przez św. Maksymiliana Kolbego drukowane jest w 40 tys. egzemplarzy. Właśnie ukazuje się w wersji audio.
To chyba jedyne czasopismo, które - pozostając wierne pomysłowi św. Maksymiliana Kolbe - kolportowane jest wciąż za dobrowolną ofiarę.
8 stycznia, w dzień 127. urodzin męczennika Oświęcimia o godz. 18 w niepokalanowskiej bazylice zostanie odprawiona Msza św. rozpoczynająca przygotowania do rocznicy 100-lecia "Rycerza Niepokalanej". Mszy św. w intencji miesięcznika założonego przez o. Maksymiliana, a także czytelników przewodniczyć będzie wikariusz prowincji franciszkanów, o. Mirosław Bartos.
Pierwszy numer tego czasopisma w nakładzie 5 tys. egzemplarzy ukazał się w styczniu 1922 r. Według zamysłu świętego Maksymiliana pismo miało być organem Rycerstwa Niepokalanej, założonego w 1917 roku w Rzymie. Ojciec Kolbe pragnął, aby Rycerstwo Niepokalanej poprzez modlitwę i zakorzenienie w kulcie maryjnym, było katolicką odpowiedzią na wszelkie ataki skierowane wobec Kościoła i ludzi wierzących. Miesięcznik miał być czasopismem formującym świadomość i pobożność członków Rycerstwa.
Z miesiąca na miesiąc rosło zainteresowanie "Rycerzem Niepokalanej" i rósł jego nakład. Wydawnictwo musiało przenieść się do klasztoru w Grodnie, gdzie były lepsze warunki dla rozwoju drukarni. Po pięciu latach i to miejsce stało się zbyt ciasne, aby drukować 40 tys. egzemplarzy miesięcznie. Z tego względu o. Maksymilian założył nowy klasztor-wydawnictwo, Niepokalanów. Wystarczyło kolejnych 11 lat, aby nakład wzrósł do miliona egzemplarzy miesięcznie. Tyle drukowano w grudniu 1938 r.
W trakcie II wojny światowej „Rycerz Niepokalanej” ukazał się tylko raz. W 1952 roku władze komunistyczne zabroniły wydawania "Rycerza". W latach 70., w Santa Severa nieopodal Rzymu, polscy franciszkanie rozpoczęli wydawanie "Rycerza Niepokalanej" dla Polaków mieszkających na emigracji. Była to inicjatywa związana z beatyfikacją o. Maksymiliana Kolbego w 1971 r. W Polsce udało się wznowić pismo dopiero w 1981 r.
Dzieło św. Maksymiliana to nie tylko "Rycerz Niepokalanej". W Niepokalanowie wydawany był także "Rycerzyk Niepokalanej" (od 1933), "Mały Rycerzyk Niepokalanej" (od 1938), "Biuletyn Misyjny" (od 1939). W roku 1935 rozpoczęto wydawanie dziennika zatytułowanego "Mały Dziennik". W ciągu tygodnia nakład wynosił 160 tys. egzemplarzy, a jego niedzielne wydanie osiągało 250 tys.
Dziś wydawnictwo Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie skoncentrowane jest na kontynuacji dzieła św. Maksymiliana Kolbe. Wydaje "Rycerza Niepokalanej", "Rycerzyka Niepokalanej" i "Rycerza Młodych". Obecnie miesięcznik "Rycerz Niepokalanej" ukazuje się w nakładzie ponad 40 tys. egzemplarzy i dostępny jest zarówno w wersji drukowanej jak i cyfrowej. Ponadto, na życzenie czytelników, od lutego 2021 r. planowane jest uruchomienie platformy, na której pismo będzie dostępne w wersji audio. Pismo ma swoją stronę internetową: www.rycerzniepokalanej.pl, profil na Facebooku @rycerzniepokalanej oraz kanał YouTube: Redakcja Rycerz Niepokalanej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.