Mozambik: Islamscy rebelianci zniszczyli misję katolicką na północy kraju

Wszystko jest zniszczone, a cała ludność schroniła się w pobliskich gęstych zaroślach – powiedział watykańskiej agencji misyjnej Fides brazylijski misjonarz o. Edegard Silva, saletyn. Pracuje on w misji Nangololo w dystrykcie Muidumbe na terenie prowincji Cabo Delgado na północnym wschodzie Mozambiku. 30 października ub.r. zaatakowali ją uzbrojeni terroryści islamscy.

Według zakonnika po domu misyjnym pozostały tylko zgliszcza i popioły, zniszczono całe wyposażenie, dom parafialny, miejscowy radiowęzeł, dom sióstr i całą resztę. “Cała ludność uciekła do lasu, a niektórzy nawet do Pemby [stolicy prowincji, odległej kilkaset kilometrów]” – stwierdził misjonarz.

Zniszczenia materialne nie są jedynym skutkiem ataku. Co najmniej równie wielkie są cierpienia miejscowych mieszkańców w obliczu przemocy ze strony napastników i licznych zbrodni, jakich się dopuścili oni na ludności cywilnej. “Wzdłuż dróg znajdowano wiele zniekształconych ciał i liczne miejsca masakr. Wielu osobom obcięto głowy a ich domy spalono i zburzono” – poinformował o. Silva. Dodał, że “szereg osób nie były w stanie znaleźć swych rodzin, mówi się o licznych masakrach i o pół milionie uchodźców”. Sytuację humanitarną pogarszają epidemia cholery i Covid-19.

Brazylijski zakonnik podkreślił znaczenie “solidarności międzynarodowej” w zderzeniu z tym scenariuszem wojny i zniszczenia, aby zatroszczyć się o zaspokojenie potrzeb mieszkalnych i o dostarczanie żywności, lekarstw, wody, namiotów, koców 500 tysiącom ludzi.

Rebelianci, siejący śmierć i zniszczenie na północy kraju, należą do ugrupowania o nazwie "Al Shabaab" i od 2019 są związani z tzw. Państwem Islamskim (ISIS). Odrzucają oni istniejący tam świecki model społeczeństwa i chcą stworzyć społeczność rządzoną według prawa islamskiego – szariatu. Dążą ponadto do utworzenia kalifatu.

Dla islamistów Mozambik i Kongo (Kinszasa) stanowią prowincję (Wilayat) ISIS (Daesh) w Afryce Środkowej. Ale miejscowi terroryści wolą mówić o kalifacie suahili, który należy stworzyć w Afryce Wschodniej i w którego skład weszłyby Mozambik, Tanzania i Kenia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
-1°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
wiecej »