Kwestii zapewnienia sprawiedliwego i humanitarnego dostępu do opieki zdrowotnej w świetle encykliki Caritas in veritate poświęcona będzie XXV Międzynarodowa Konferencja organizowana przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w dniach od 18-19 listopada. Jej program i cele przedstawił dziś dziennikarzom przewodniczący tej dykasterii, abp Zygmunt Zimowski.
Abp Zimowski podkreślił, że w Konferencji weźmie udział 600 uczestników – naukowców, pracowników służby zdrowia, kapłanów, zakonników i zakonnic z 60 krajów świata. Głos zabiorą m. in. Watykański Sekretarz Stanu, kard. Tarcisio Bertone, kardynałowie Renato Martino i Peter Kodwo Appiah Turkson – były i aktualny przewodniczący Papieskiej Rady „Iustia et Pax”, a także dwóch szefów dykasterii, których w najbliższą sobotę Ojciec Święty włączy do kolegium kardynalskiego, abp Angelo Amato i Gianfranco Ravasi. Przewidziano także wystąpienie abp Willema Jacobus Eijka, arcybiskupa Utrechtu a jednocześnie członka rady zarządzającej Papieskiej Akademii Pro Vita. W gronie zaproszonych prelegentów jest także były marszałek Sejmu RP Marek Jurek i prof. Stanisław Szczepan Góźdź, dyrektor Szpitala Onkologicznego w Kielcach.
Apb Zimowski zwrócił uwagę na istniejące nierówności w zakresie dostępu do opieki zdrowotnej, których nie da się pogodzić z rozwojem i podstawowym prawem człowieka dostępu do służby zdrowia. Dotyczy to zarówno dysproporcji między krajami bogatymi a ubogimi, jak i sytuacji w krajach bogatych, gdzie często osoby biedniejsze nie mają dostępu do leków i technologii ratujących życie ze względu na ich wysokie koszty czy też ubogą infrastrukturę. „Idąc za Caritas in veritate Konferencja będzie zastanawiać się między innymi nad możliwościami krzewienia bardziej sprawiedliwego i humanitarnego dostępu do opieki zdrowotnej, misją Kościoła na rzecz osób chorych, promocją skoncentrowanej na człowieku opieki zdrowotnej oraz rolą społeczeństwa obywatelskiego, Kościoła a także innych instytucji i organizacji prywatnych w krzewieniu sprawiedliwości, uczciwości i solidarności w dziedzinie służby zdrowia” – powiedział abp Zimowski.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.
Ochrona budynku oddała w kierunku napastników strzały ostrzegawcze.
Zawsze mamy wsparcie ze strony Stolicy Apostolskiej - uważa ambasador Ukrainy przy Watykanie.