Klich: Kaczyński pisze nieprawdę

Szef MON Bogdan Klich powiedział w czwartek, że budżet wojska jest stabilny i zapewnia bezpieczeństwo kraju. Dodał że zarzuty Jarosława Kaczyńskiego, zawarte w liście do premiera, są nieprawdziwe.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wystosował do premiera Donalda Tuska list, który opublikowany został w czwartkowym "Naszym Dzienniku". Kaczyński zadaje w nim pytania nt. stanu bezpieczeństwa państwa po katastrofie smoleńskiej wobec ograniczania wydatków na modernizację i wyszkolenie armii, które "nakazują podawać w wątpliwość kompetencje i zaangażowanie obecnego rządu w sferze bezpieczeństwa narodowego".

"To nasze siły zbrojne, nasze wojsko stanowią najważniejszy gwarant bezpieczeństwa zewnętrznego kraju i nienaruszalności naszych granic. Jest nieprawdą, że w 2010, czy w kolejnym roku, przyszłym roku dochodzi do ograniczeń finansowych" - powiedział Klich w radiu TOK FM.

"Niedobrze się dzieje, jeśli jeden z głównych polityków upowszechnia nieprawdę co do wydatków i modernizacji naszych sił zbrojnych" - zaznaczył minister.

Jak przekonywał, "tegoroczny budżet jest ogromny - ponad 25 mld 700 mln zł, przyszłoroczny jeszcze większy, czyli przyszłoroczny wyniesie 27,5 mld zł". Zdaniem ministra najważniejsze jest to, że strumień finansowy udało się przekierować na najważniejsze wydatki.

"Większe środki idą na zakupy trwałe w wojsku, na inwestycje budowlane, zakupy sprzętu, uzbrojenia wojskowego. Wydatki majątkowe w tym roku - to niebanalna kwota w tym roku - 5 mld 700 mln zł, a w przyszłym roku 6 mld 600 mln zł" - mówił Klich.

"To, co wojsko zjada na bieżąco jest utrzymywane na tym samym poziomie, a to, co stanowi inwestycję w przyszłość dla wojska, wzrasta prawie o 19 proc. To jest struktura budżetu, która pozwala mi mówić, że o ile ten budżet był budżetem stabilizacji, to ten przyszłoroczny budżet jest budżetem zdecydowanego rozwoju" - przekonywał minister.

Minister obrony odniósł się także do stwierdzenia prezesa PiS, zawartego w liście, że "od 1999 roku obserwujemy proces postępującego autorytaryzmu władzy w Rosji i szereg działań tego państwa nakierowanych na odbudowę strefy wpływów z czasów komunistycznych".

Zdaniem Klicha przyjętą w NATO metodą jest rozmawianie z Rosją "ostrożnie, o tym, co jest wspólnym interesem, na czym NATO może skorzystać". "To zostanie zapisane także w nowej koncepcji strategicznej: Afganistan, terroryzm, zwalczanie klęsk żywiołowych, a także transport, logistyka dla Afganistanu - to tematy, w których NATO upatruje wspólnego interesu z Rosją i Rosja się z tym zgadza.(...) Ale pomysły niektórych, by wspólnie z Rosją, już od początku budować system tarczy antyrakietowej, natowskiej, są pomysłami niedobrymi" - ocenił Klich.

Później w czwartek, pytany przez dziennikarzy o zasadność wypowiedzi Kaczyńskiego wobec rezygnacji szefa PiS z udziału w pracach Rady Bezpieczeństwa Narodowego, Klich powiedział: "Każdy ma prawo wypowiadać się na temat bezpieczeństwa. Każdy polityk, każdy ekspert, co do tego nie ma wątpliwości".

"Ale jeżeli ktoś chce mieć wpływ na to, jakie jest stanowisko Polski na szczycie w Lizbonie, powinien wykorzystać okazję, jaką dają posiedzenia RBN. Pan prezes Kaczyński z takiej okazji nie skorzystał, w związku z tym stanowisko Polski zostało wypracowane bez niego" - dodał minister.

To stanowisko - podkreślił szef MON - "odzwierciedla nasze interesy narodowe" i on nie widzi powodu, "by mieć do niego jakiekolwiek zastrzeżenia".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
28°C Wtorek
dzień
28°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
20°C Środa
rano
wiecej »