„Chcemy z radością dziękować za osiemdziesiąt pięć lat budowy Kościoła Bożego na Śląskiej ziemi” - powiedział metropolita katowicki abp Damian Zimoń 21 listopada 2010 r. w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach podczas Mszy św. z okazji 85. rocznicy utworzenia diecezji katowickiej.
Abp Zimoń, nawiązując do uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, przypomniał, że ustanowił ją Pius XI dla konsekracji świata. „Królestwo Chrystusa dokonuje się teraz, choć jego pełnia objawi się w przyszłości” - powiedział. Komentując słowa, które usłyszał od Jezusa na krzyżu jeden z łotrów, metropolita katowicki stwierdził: „Już dziś zmartwychwstajemy, już dziś budujemy królestwo Boże”.
Jako przykłady budowania królestwa Bożego w naszych warunkach abp Zimoń wskazał konkretne fakty, takie jak zatroskanie kapłanów o powołania do życia konsekrowanego, wysiłki zmierzające do wcielenia w życie programu Kościoła podejmowane przez duchownych i świeckich m. in. w ramach Rady Duszpasterskiej. „Budujemy Królestwo Boże nie w pojedynkę, ale we wspólnocie” - zaakcentował abp Zimoń. Przypomniał też niedawno zmarłego światowej sławy kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego, który m. in. był człowiekiem odważnie przyznającym się do wiary, pierwszym prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach, za co poniósł w czasach PRL-u konsekwencje. „Trzeba, by świeccy właśnie w ten sposób pojmowali swoje powołanie” - powiedział metropolita katowicki.
Zwrócił również uwagę, że zwłaszcza w mniejszych parafiach archidiecezji o mocnej tradycji nadal obecne jest żywe chrześcijaństwo, rodziny Bogiem silne. Abp Zimoń podziękował za budowanie królestwa Bożego diecezjalnym mediom, Caritas katowickiej, ministrantom, Dzieciom Maryi, nadzwyczajnym szafarzom Komunii św., Ruchowi Światło-Życie, Akcji Katolickiej i licznym grupom i ruchom działającym w parafiach.
Jako zbliżające się wydarzenia budujące królestwo Boże w naszych warunkach wymienił zbliżające się wręczenie kard. Zenonowi Grocholewskiemu doktoratu honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz obchody barbórkowe.
„Znajdujemy nadzieje, moc i siłę przez tajemnice krzyża. Głosimy Chrystusa ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego” - powiedział kończąc abp Zimoń i dodał, że jubileusze mają mobilizować do dalszych wysiłków.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.