Kościół w Ameryce Środkowej czyni starania o pokojowe rozwiązanie konfliktu granicznego między Nikaraguą i Kostaryką. Chodzi o sporną wyspę Calero na granicznej rzece San Juan, którą obsadziły nikaraguańskie wojska wykorzystując pretekst, jakim był błąd internetowego serwisu geograficznego Google’a.
W pierwszym rzędzie z apelami o odpowiedzialność i dialog wystąpiły episkopaty obu zaangażowanych krajów. Obecnie 50 środkowoamerykańskich biskupów przybyło do Alajueli w Kostaryce, by wspólnie modlić się i dyskutować nad sytuacją, jaka wytworzyła się w związku z konfliktem.
Poprzednio episkopat Nikaragui, nie poddając w wątpliwość przynależności rzeki San Juan do tego kraju, zaznaczył, że spór graniczny nie powinien odciągać uwagi opinii publicznej od poważnych problemów wewnętrznych. Zarówno nikaraguańscy, jak i kostarykańscy biskupi przypominają o braterstwie obu narodów oraz o możliwościach, jakie daje współczesna technika i cywilizowane środki, by móc dokonać delimitacji granic państwowych bez odwoływania się do siły.
Ceniony prawnik tłumaczy, na co kładzie nacisk nowy dokument.
Od 2023 r. był przełożonym prowincjalnym Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Polsce.
Ogień trafi w tym roku nie tylko do prawosławnych, ale i katolików w Polsce.
W Wielki Czwartek do południa sprawowana jest Msza Krzyżma Świętego.