Włochy. Barber otwarł zakład na godzinkę dla wyjątkowego klienta

Do tego wydarzenia doszło w regionie Kampania, który znajduje się w czerwonej pandemicznej strefie. Barber dostał jednak specjalne pozwolenie od burmistrza.

Drzwi zakładu otworzył wczoraj tylko jeden fryzjer - Carmine Casale z Pontecagnano Faiano w prowincji Salerno. I tylko na godzinkę.

"Czy to »enty« samotny protest przeciwko obostrzeniom nałożonym przez rząd? Otóż nie, są zupełnie inne powody, które skłoniły go do tego. A wszystkie zapisane są w zarządzeniu, wydanym przez burmistrza Pontecagnano Giuseppe Lanzarę" - pisze Antonio Averaimo, neapolitański korespondent "Avvenire", największego włoskiego dziennika katolickiego.

Jak wyraził się burmistrz, "istniała potrzeba szczególna", która wymagała odstępstwa od regulaminu i zezwoliła na otwarcie lokalu przy Corso Italia 9 o godz. 15.30.

"Ta potrzeba nazywa się Francesco (tak będziemy go nazywać, by chronić jego prywatność), 15-letni chłopak cierpiący na ciężką postać zaburzenia ze spektrum autyzmu, przejawiającą się w »metodycznych i rutynowych zachowaniach zapisanych w jego umyśle, których zakłócenie spowodowałoby znaczące komplikacje«" - tłumaczy dziennikarz "Avvenire".

Jak się okazuje, to mama Franceska skontaktowała się w ostatnich dniach z burmistrzem Pontecagnano, obawiając się o zdrowie swojego syna, który - przyzwyczajony do obcinania włosów co miesiąc, zawsze tego samego dnia i o tej samej porze - mógłby zareagować nieprzewidywalnie, nie mogąc pójść do barbera - włącznie z agresją i przemocą.

Tak więc, za specjalnym zezwoleniem i wbrew wszelkim obostrzeniom, Francesco zameldował się wczoraj u swojego zaufanego barbera. Pozwolenie obejmuje jedynie "ściśle niezbędny czas do wykonania tradycyjnego miesięcznego obcięcia włosów", ale rozciągnięte zostało na każdy 26. dzień miesiąca, gdyby obostrzenia pandemiczne nadal dotyczyły barberów i fryzjerów.

"Nie wahałem się ani sekundy nad prośbą matki" - mówi burmistrz Lanzara. "Nie chcę się rozwodzić nad sensownością zamykania przedsiębiorstw, ale jestem przekonany, że prawo należy stosować zawsze z rozsądkiem. A z mojego punktu widzenia, potrzeba tego chłopca jest szczególna i absolutnie nie mogliśmy jej zaniedbać".

Tak samo myśli barber Carmine - bardzo chętnie otworzył zakład dla tego chłopca, któremu towarzyszy od dziecka i który ufa tylko jemu.

"Gmina poleciła również wszystkim służbom socjalnym, by »wyłapywały« na swoim terenie »szczególne potrzeby osób cierpiących na poważne schorzenia«, aby - jak napisano w rozporządzeniu - »umożliwić podstawowe zadanie ochrony zdrowia i praw człowieka«. To sposób na powiedzenie tego, że przed prawem jest zawsze człowiek" - konkluduje neapolitański dziennikarz.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
11°C Piątek
dzień
11°C Piątek
wieczór
8°C Sobota
noc
6°C Sobota
rano
wiecej »