By prawo wzięło górę nad żądzami

Ojciec Święty, jak co roku, przewodniczy wieczorem w bazylice watykańskiej pierwszym nieszporom I Niedzieli Adwentu. Tym razem modlitwa brewiarzowa rozpoczynająca nowy rok kościelny łączy się z czuwaniem w intencji poczętego życia.

„Inicjatywa ta została podjęta na wyraźne życzenie Ojca Świętego – powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Chodzi o to, by w perspektywie narodzin Chrystusa uwypuklić potrzebę bezwarunkowego poszanowania dla życia w łonie matki. Inicjatywa ta ma postać modlitwy, ponieważ bez Bożej łaski trudno się przebić z takim przesłaniem we współczesnym świecie.

Ta modlitwa w jedności z Ojcem Świętym ma również miejsce w wielu diecezjach na całym świecie. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych sygnałów. Więcej niż się spodziewaliśmy. I jest to bardzo ważne, bo dzisiaj wszyscy roszczą sobie jakieś prawa. Najczęściej chodzi jednak o to, że to dorośli domagają się, aby ich żądze i pragnienia uznano za prawo. Zapomina się tymczasem, że również dzieci, także nienarodzone, mają swoje prawa. Potrzeba zatem, aby prawo dziecka wzięło górę nad różnymi żądzami dorosłych” – powiedział kard. Ennio Antonelli.

Zaproszenie papieża do wspólnej modlitwy przyjęli także Słowacy. Nieszpory I niedzieli Adwentu hierarchowie będą celebrowali osobiście we wszystkich słowackich katedrach. Czuwanie trwać będzie także w licznych innych kościołach, kaplicach zakonnych i w miejscach spotkań wspólnot religijnych.

Inicjatywę Ojca Świętego z ogromną radością i wdzięcznością przyjęli członkowie 30 organizacji działających tutaj na rzecz obrony życia nienarodzonych – w ich imieniu o udział w czuwaniu apelowali w mediach przedstawiciele Forum Życia zrzeszającego wszystkie organizacje.

Forum Życia już od wielu lat organizuje na terenie całej Słowacji podobne czuwania połączone z innymi akcjami dwa razy w roku - w uroczystość Zwiastowania Pańskiego - 25 marca i w Dniu Zadusznym - 2 listopada - w tym dniu z płonącą świecą w oknie na pamiątkę wszystkich poczętych dzieci, którym nie pozwolono narodzić się.

Bezpośrednią transmisję z czuwania w Bazylice św. Piotra w Rzymie, któremu przewodniczyć będzie Ojciec Święty przeprowadzą katolickie radio Lumen oraz słowacka katolicka telewizja LUX i chrześcijańska czeska telewizja NOE, którą odbierają na swoim terenie również liczni Słowacy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Środa
dzień
21°C Środa
wieczór
19°C Czwartek
noc
16°C Czwartek
rano
wiecej »