Nowa ewangelizacja była jednym z tematów kolejnego posiedzenia rady sekretariatu generalnego Synodu Biskupów dla Ameryki, które odbyło się w Rzymie 16 i 17 listopada.
nformuje o tym opublikowany 27 listopada w Watykanie komunikat. Na spotkaniu zwrócono uwagę na duże zainteresowanie, jakie wzbudził w Kościołach lokalnych wybór tematyki nowej ewangelizacji na obrady XIII zwyczajnego zgromadzenia Synodu Biskupów, planowanego od 7 do 28 października 2012 r. Podkreślono jej wielką aktualność. Ponadto omówiono problemy występujące w różnych krajach kontynentu amerykańskiego.
Rada odnotowała szereg znaków nadziei, ale również powody do niepokoju. Wzrasta wrażliwość ekologiczna i dążenie do właściwego wykorzystywania surowców. Kościół popiera wysiłki podejmowane celem większej integracji kontynentu. Natomiast alarmująca jest sytuacja społeczna, jaka wskutek trzęsienia ziemi i epidemii cholery wytworzyła się w Haiti. Emigracja z krajów biednych do bogatych wiąże się z pozbawianiem tych pierwszych ich ludzkich zasobów. Emigranów w sytuacjach nieregularnych nieraz zmusza się do powrotu. Kościół stara się nieść pomoc emigrującym. Niepokój budzi też handel narkotykami i bronią, korupcja polityczna, wprowadzanie niezgodnego z etyką prawodawstwa o aborcji, eutanazji czy tzw. „małżeństwach homoseksualnych”, podważanie wartości chrześcijańskich w edukacji i mediach. Dochodzi do ideologicznych ataków władz na Kościół, który usiłuje się wykluczyć z dialogu społecznego. Wśród pozytywów rada Synodu odnotowała wzrost liczby powołań w wielu diecezjach kontynentu amerykańskiego i wzrastanie w Kościele świadomości misyjnej po konferencji biskupów Ameryki Łacińskiej w Aparecidzie sprzed trzech lat.
Listopadowe posiedzenia rady sekretariatu generalnego Synodu Biskupów dla Ameryki było już 15. z kolei. Następne planowane jest za niecały rok: 27 i 28 października 2011 r. Przypomnijmy, że zgromadzenie specjalne Synodu Biskupów dla Ameryki odbyło się w Watykanie w dniach 16 listopada-12 grudnia 1997 r. Ponad rok później, 22 stycznia 1999 r., Jan Paweł II wydał będącą jego owocem posynodalną adhortację apostolską Ecclesia in America.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.