Większość małżeństw nie radzi sobie z czystością małżeńską. Mają problemy ze stosowaniem naturalnych metod planowania rodziny - uważa ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin z Radomia.
Dlatego od Adwentu, osoby przygotowujące się do sakramentu małżeństwa będą otrzymywały wyprawki dla narzeczonych. W skład takiej wyprawki wchodzą: film dotyczący rozpoznawania płodności, książeczka, która w sposób bardzo prosty i przystępny przedstawia trzy niezależne metody określania płodności oraz książeczka omawiająca poszczególne elementy liturgii ślubu.
Ks. Adamczyk podkreśla, że sytuacja polskich rodzin stale się pogarsza pod względem ekonomicznym, jeszcze bardziej moralnym. Stwierdza, że młodzi ludzie szukają kontaktu z parafią przed ślubem, a po nim gdzieś znikają. Mówi, że większość małżeństw nie radzi sobie z czystością małżeńską, że mają problemy ze stosowaniem naturalnych metod planowania rodziny. - Badania pokazują, że prawie wszystkie małżeństwa sięgają po antykoncepcję. Nie mają także wiedzy o metodach naturalnych oraz o podstawach katolickiego rozumienia małżeństwa i rodziny. Istnieje zatem wielka potrzeba duszpasterska mówienia o katolickim rozumieniu małżeństwa do młodzieży, a szczególnie do narzeczonych oraz młodych małżeństw - podkreślił ks. Adamczyk.
Duszpasterz rodzin stwierdził również, że wyprawka dla narzeczonych spotkała się z akceptacją i pozytywną opinią dekanalnych duszpasterzy rodzin oraz przychylnością biskupa radomskiego Henryka Tomasika. Wyprawki będą przekazywane przyszłym małżonkom podczas spisywania kanonicznego protokołu badania narzeczonych. Wyprawki finansowane są przez parafie i są do nabycia w Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin w Radomiu.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.