Przeciwciała neutralizujące wytworzone przez organizm po zakażeniu SARS-CoV-2 są obecne na znacznym poziomie 11 miesięcy od infekcji - stwierdzili naukowcy z laboratorium wirusologii w rzymskim szpitalu zakaźnym. Wyniki prac opublikowali w periodyku "Viruses".
Naukowcy ze szpitala Spallanzani, będącego od początku na pierwszej linii walki z koronawirusem, podkreślili, że rezultaty tych badań mają duże znaczenie, gdyż potwierdzają hipotezę, że odporność może być dłuższa niż 8-10 miesięcy, o czym mowa jest obecnie w specjalistycznych publikacjach.
Badacze przeanalizowali między lutym 2020 a styczniem 2021 roku 763 próbki surowicy chorych na Covid-19, pobranych podczas ich pobytu w szpitalu oraz w trakcie kontroli po wyzdrowieniu.
Z przeprowadzonych badań wynika, że poziom przeciwciał neutralizujących jest wyższy u osób w wieku powyżej 60 lat, a jeszcze większy u tych, którzy przeszli ciężko zakażenie.
W 60 proc. przypadków najwyższy poziom przeciwciał zanotowano miesiąc - dwa po infekcji; w okresie 2-3 miesięcy po zakażeniu doszło do lekkiego spadku, po którym nastąpiła stabilizacja aż do 11 miesięcy po zainfekowaniu.
Kolejna obserwacja badaczy z Wiecznego Miasta to stały spadek przeciwciał u 24 procent osób; nigdy nie osiągnął on jednak poziomu niewykrywalności. U 15 procent badanych dostrzeżono odwrotną tendencję: wzrost przez cały okres monitoringu.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.