Oczekujcie Chrystusa, zawierzcie Miłości

Wszystkim życzę, aby ten czas łaski budził świadomość, że całe nasze życie jest ufnym oczekiwaniem na spotkanie z Chrystusem, który przychodzi – powiedział Benedykt XVI do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie

Swoją katechezę papież poświęcił Juliannie z Norwich (1342-1430), angielskiej mistyczce „Bożej Miłości”, czczonej w Wielkiej Brytanii przez katolików i anglikanów.

Benedykt XVI pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Zwracając się do Polaków powiedział: „Witam polskich pielgrzymów. W okresie Adwentu z radością przygotowujemy się do spotkania z Panem w tajemnicy Bożego Narodzenia. Wszystkim życzę, aby ten czas łaski budził świadomość, że całe nasze życie jest ufnym oczekiwaniem na spotkanie z Chrystusem, który przychodzi. Serdecznie wam błogosławię”.

Wśród pielgrzymów był abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski obrządku łacińskiego i przewodniczący episkopatu Ukrainy.


Wcześniej streszczenie katechezy w języku polskim odczytał ks. prałat Paweł Ptasznik, z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej: „Dzisiejsza katecheza była poświęcona Juliannie z Norwich. Ta mistyczka, czczona w Wielkiej Brytanii zarówno przez katolików, jak i anglikanów, żyła w latach 1342-1430.

W maju 1373 roku zapadła nagle na ciężką chorobę, która zdawała się zmierzać ku śmierci. Na widok krzyża, z którym przyszedł do niej kapłan, natychmiast odzyskała zdrowie i doznała szesnastu objawień, które potem opisała i skomentowała w książce zatytułowanej: „Objawienia Bożej Miłości”. Piętnaście lat potem sam Jezus odsłonił przed nią sens tych wydarzeń w słowach: „Chciałabyś wiedzieć, jaki był zamysł twojego Pana i poznać sens tego objawienia? Wiedz dobrze: Jego zamysłem była miłość. Kto ci ją objawia? Miłość. Dlaczego objawia? Z miłości… W ten sposób nauczysz się, że Pan jest miłością”.

„Zainspirowana tą miłością, Julianna wybrała życie eremickie, zamykając się w jednej celi przy kościele św. Juliana w Norwich. Tam oddawała się modlitwie, medytacji i studium. Służyła też wielu ludziom, którzy przychodzili do niej po radę i kierownictwo duchowe. Istotę jej duchowego przesłania stanowi prawda, że Bóg jest miłością i tylko wtedy, gdy całkowicie otwieramy się na tę miłość i pozwalamy, aby stała się ona jedyną przewodniczką naszego istnienia, wszystko zostaje przemienione i odnajdujemy prawdziwy pokój i radość, które możemy dzielić z innymi”.

Papież w swojej katechezie zwrócił uwagę, że „klasztory klauzurowe żeńskie i męskie są dziś bardziej niż kiedykolwiek oazami pokoju i nadziei, cennym skarbem dla całego Kościoła, zwłaszcza, aby przypomnieć o prymacie Boga oraz znaczeniu jakie dla drogi wiary ma nieustanna i intensywna modlitwa”. Mówiąc o Juliannie z Norwich Benedykt XVI wyraził swój podziw i uznanie dla osób, które wycofują się ze świata, aby „żyć w obecności Boga” i którzy właśnie ze względu na ten wybór osiągają wielkie współczucie dla udręk i słabości innych ludzi. „Przyjaciele Boga mają mądrość, której świat, od którego się oddalili nie posiada i z radością dzielą ją z ludźmi pukającymi do ich furty” – zaznaczył.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
11°C Sobota
rano
18°C Sobota
dzień
19°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
wiecej »