W wieku 77 lat zmarł w Krakowie w nocy z soboty na niedzielę Bronisław Cieślak, dziennikarz, prezenter telewizyjny, były poseł na Sejm i aktor znany z roli porucznika Sławomira Borewicza w serialu "07 zgłoś się" i Bronisława Malanowskiego w "Malanowski i partnerzy".
Informację o śmierci aktora potwierdziła jego żona Anna.
Bronisław Cieślak urodził się w 1943 roku w Krakowie i tu ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego. Studiował etnografię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie uzyskał absolutorium bez dyplomu.
W latach 1969-1973 pracował w Polskim Radiu Kraków, a w latach 1973-1991 był redaktorem i zastępca redaktora naczelnego Telewizji Kraków. W latach 1970-1990 był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.
Należał do PZPR od 1970 roku aż do rozwiązania partii w 1990 roku. Dwukrotnie w 1997 i 2001 roku zdobył mandat posła z list SLD.
Rolę, która przyniosła mu największą popularność - porucznika Borewicza - bezkompromisowego w walce z przestępcami oficera MO, otrzymał jak sam wspomniał dzięki reżyserowi serialu Krzysztofowi Szmagierowi
"On, mając cztery scenariusze serialu, zastanawiał się, kto ma grać. Ale - mniejsza o szczegóły. Pewnego dnia wsiadł do pociągu i, nie uprzedzając mnie o tym, z Warszawy przyjechał do Krakowa. Dotarł na moje siódme piętro i stanął w moich drzwiach. Człowiek, którego nigdy wcześniej nie widziałem. Natomiast nazwisko - skojarzyłem. On powiedział: Dzień dobry, nazywam się Krzysztof Szmagier. I zamilkł. Szmagier, Szmagier, Przygody psa Cywila, odpowiedziałem" - wspominał Cieślak.
"Krzysztof uśmiechnął się. Potem, a było to wcześnie rano, wypiliśmy pewnie z dziesięć po kolei herbat i zaczęliśmy rozmawiać o serialu. Miał on się nazywać >>Przygody porucznika Wolskiego<<, ale ostatecznie widzowie poznali go jako >>07 zgłoś się<<" - wspominał początki serialu Cieślak. "Kręciliśmy na raty 21 filmów z tej serii, w pięciu podejściach, przez 12 lat. Pierwsze scenariusze Krzysztof pisał, nie znając mnie. Ale już pisząc następne, tworzył je jakby pode mnie, także w znaczeniu prywatnym" – opowiadał aktor.
Przeczytaj też: Sekrety agenta J-23
Kryminalny serial, w reżyserii Krzysztofa Szmagiera - który był także jednym z autorów scenariusza - i z muzyką Włodzimierza Korcza realizowano dla Telewizji Polskiej w latach 1976-87. Złożyło się na niego 21 odcinków. W obsadzie, obok Bronisława Cieślaka, znaleźli się m.in.: Zdzisław Tobiasz (jako major Wołczyk), Zdzisław Kozień (jako porucznik Zubek), Ewa Florczak (w roli sierżant Olszańskiej), Jerzy Rogalski (jako porucznik Jaszczuk) i Hanna Dunowska (jako sierżant Sikora). Głównym bohaterem serii jest oficer MO Sławomir Borewicz (tytułowe 07 to jego kryptonim), bezkompromisowy w walce z przestępczością, a zarazem nie pozbawiony uroku osobistego i poczucia humoru; przez widzów nazywany niekiedy, żartobliwie, "Jamesem Bondem Milicji Obywatelskiej".
W ostatnich latach Cieślak wcielał się w postać detektywa Bronisława Malanowskiego w serialu "Malanowski i partnerzy". W 2005 roku został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.