Oświęcim: Rekolekcje "U progu Auschwitz"

Rekolekcje adwentowe "U progu Auschwitz", którym przyświeca hasło: "Baranek Boży - tajemnica ofiary i zwycięstwa", rozpoczęły się w piątek w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.

Rekolekcje prowadzi niemiecki duchowny katolicki i teolog ksiądz Manfred Deselaers, który od kilkunastu lat stara się krzewić idee pojednania wśród narodów Europy. Wesprą go Siostry Matki Bożej Syjonu, które podejmują dialog chrześcijańsko-żydowski i działają na rzecz wykorzeniania antysemityzmu.

"Modlitwa jest najważniejsza. Z niej rodzi się wszystko co dobre. To miejsce - Auschwitz - potrzebuje bardzo dużo modlitwy. Świat, do dziś bardzo zraniony, potrzebuje miłości, która ma początek w Bogu" - powiedział ks. Deselaers.

Kulminacją rekolekcji będzie sobotnia Droga Krzyżowa, poprowadzona po terenie byłego obozu hitlerowskiego Auschwitz II - Birkenau, a także msza święta w intencji pokoju i pojednania między narodami i religiami.

Ksiądz Deselaers powiedział, że nabożeństwo Drogi Krzyżowej jest największym przeżyciem dla uczestników rekolekcji. "To bardzo głębokie przeżycie. (...) Wspominamy drogę Chrystusa, ale i to, co się w tym miejscu wydarzyło. Wspominamy Żydów, Polaków, Romów, ale także i sprawców. To bardzo przemawia" - powiedział.

Centrum Dialogu i Modlitwy powstało w 1992 roku, nieopodal byłego obozu Auschwitz. Jest instytucją katolicką, założoną przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z europejskimi biskupami i przedstawicielami organizacji żydowskich. Ideą Centrum jest stworzenie miejsca spotkań, edukacji, refleksji i modlitwy dla odwiedzających Auschwitz. Ma być formą uczczenia pamięci ofiar i przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
30°C Wtorek
wieczór
25°C Środa
noc
21°C Środa
rano
29°C Środa
dzień
wiecej »