Również w kraju tak wieloreligijnym, wielokulturowym i wieloetnicznym, jak Kazachstan, którego katolicy są pełnoprawnymi obywatelami, nie brakuje dążeń do ustanowienia wszelkich form współdziałania z instytucjami cywilnymi dla lepszego dobra całej ludności.
Przypomniał o tym sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone w kazaniu podczas Mszy św. w katedrze katolickiej w stolicy Kazachstanu – Astanie.
Jeden z najbliższych współpracowników Benedykta XVI przebywa obecnie w tym kraju w związku z odbywającym się tam spotkaniem szefów państw i rządów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Z tej okazji spotkał się z prezydentem Nursultanem Nazarbajewem oraz z przywódcami istniejących tam głównych wyznań i religii – islamu i prawosławia. Zdaniem kardynała, należy zachęcać do współdziałania różne siły, szczególnie chrześcijan i muzułmanów, „aby w duchu wzajemnego szacunku angażowali się codziennie, ramię w ramię, w pokorne poszukiwanie woli Bożej”.
„Módlmy się do Pana o obfite dary duchowe dla tej ziemi, która dzięki swym męczennikom w ciągu wieków dała tak znaczące świadectwo wierności Ewangelii” – zaapelował kard. Bertone. Podkreślił, że z codziennej tajemnicy paschalnej Kościół w Kazachstanie ma czerpać natchnienie i siłę, aby nadal móc skutecznie świadczyć o wierze również w dzisiejszym zeświecczonym świecie.
W kazaniu watykański sekretarz stanu wspomniał ponadto o patronie dnia – św. Franciszku Ksawerym, bliskim towarzyszu św. Ignacego Loyoli i jednym z pierwszych jezuitów. Jako kapłan był wysłannikiem papieskim do Indii Zachodnich, gdzie przez 11 lat, aż do śmierci „spalał się całkowicie w służbie Ewangelii i jej zbawczemu przesłaniu miłości i pokoju” – dodał kard. Bertone.
W Monrowii wylądowali uzbrojeni komandosi z Gwinei, żądając wydania zbiega.
Dziś mija 1000 dni od napaści Rosji na Ukrainę i rozpoczęcia tam pełnoskalowej wojny.
Są też bardziej uczciwe, komunikatywne i terminowe niż mężczyźni, ale...
Rodziny z Ukrainy mają dostęp do świadczeń rodzinnych np. 800 plus.