W Nigerii trwa od wczoraj trzydniowa modlitwa o pokój i ustanie przemocy. Ogłosiło ją Stowarzyszenie Chrześcijan w Nigerii.
Organizatorzy tej akcji proszą wszystkich wyznawców Chrystusa, by co wieczór stawali przed Bogiem w postawie żałoby po śmierci tak wielu niewinnych chrześcijan. Mają się modlić o pokój i ustanie przemocy: aby Pan Jezus – jak czytamy w odezwie - zniweczył te diabelskie palny, które mają sparaliżować działalność społeczną i gospodarczą kraju, pogrążając go w chaosie. Chrześcijanie wzywają też do modlitwy za rządzących, by stanęli na wysokości zadania i zapewnili Nigerii bezpieczeństwo.
Kościół w Nigerii przeżywa najmroczniejsze chwile w swej historii. Jak podała organizacja Intersociety w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku zabito w tym kraju 1470 chrześcijan. Ponad 2,2 tys. zostało porwanych, z czego 200 uznaje się za zabitych.
Obrońcy praw człowieka zarzucają nigeryjskim władzom, że starają się ukrywać prześladowania chrześcijan, klasyfikując je jako efekt strać międzyplemiennych czy napadów rabunkowych. Tymczasem zarówno Boko Haram i Państwo Islamskie, jak i bojownicy plemienia Fulani, którzy również przyjęli już strategię islamistów, świadomie koncentrują swe działania na gnębieniu chrześcijan i niszczeniu chrześcijańskich symboli.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.