Francja: Awaria systemu numerów alarmowych

Połączenia awaryjne z policją, strażą pożarną i pogotowiem zostały częściowo zablokowane w środę wieczorem na dużym obszarze Francji. Służby utworzyły alternatywne numery, ale mimo to kilka osób ucierpiało z powodu braku możliwości dotarcia pomocy na czas.

Minister spraw wewnętrznych Gerard Darmanin podsumował na konferencji prasowej w czwartek konsekwencje poważnej awarii operatora Orange, która skutkowała wyłączeniem systemu numerów alarmowych. Minister powiedział, że jedna osoba z chorobą układu krążenia zmarła z powodu braku możliwości dotarcia na czas pogotowia ratunkowego, a kilka innych chorych osób musiało bardzo długo oczekiwać na przyjazd karetek.

"Wydaje się, że sytuacja została przywrócona do normy" - powiedział szef MSW. "Widzimy poprawę" - dodał.

Uruchomione w trybie awaryjnym alternatywne numery alarmowe są w czwartek w południe nadal w użytku.

"Wprowadziliśmy alternatywny numer od godz. od 19:00 i szybko upubliczniliśmy tę informację" - relacjonował Darmanin. "Uruchomiliśmy 90 numerów komórkowych i 400 dodatkowych numerów stacjonarnych, które umożliwiły reagowanie w najtrudniejszych sytuacjach" - powiedział informując opinię publiczną o działaniach podjętych przez rząd w obliczu awarii.

Operator telefoniczny Orange wyjaśnił, że te zakłócenia były spowodowane problemem z routerem. Awaria dotyczyła połączeń z numerów telefonów stacjonarnych.

Trwa dochodzenie w sprawie trzech zgonów, które mogą mieć związek z awarią.

Zapytany przez stację France Info lekarz-ratownik, a zarazem rzecznik organizacji pracowników ratownictwa medycznego Christophe Prudhomme powiedział, że jest "wściekły, ponieważ ten incydent był do przewidzenia". "Przez wiele lat ostrzegaliśmy, że wraz z rozbudową operatorów i liberalizacją telekomunikacji nasze systemy przestaną być bezpieczne" - zaznaczył.

Podczas swojej podróży po Tunezji Premier Jean Castex, który przebywa obecnie z wizytą w Tunezji, zaapelował w czwartek o wyciagnięcie wniosków z tej porażki operatora Orange.

"To ważna sprawa, którą traktujemy bardzo poważnie" - powiedział dziennikarzom szef rządu. Natychmiast poprosiłem o przeprowadzenie kontroli w celu ustalenia przyczyn tego incydentu - dodał, ubolewając nad "poważnymi dysfunkcjami", wobec których "oczywiście trzeba będzie wyciągnąć konsekwencje".

Prezes Orange Stephane Richard został wezwany do MSW o godz. 9 rano w czwartek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
21°C Poniedziałek
dzień
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
wiecej »